FamilySearch Viewer - možnost stahování z FamilySearch.org

Sem můžete umístit odkaz na Vaše webové stránky s rodokmen, poznatky či historky z vlastního bádání a cokoli se nehodí někam výše.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

FamilySearch Viewer - možnost stahování z FamilySearch.org

Příspěvekod michal » 27 črc 2017 07:13

Nástroj pro prohlížení a hromadné stahování skenů z FamilySearch.org

Program je možno stáhnout z německého genealogického fóra: http://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=68839 (pro stažení je nutná registrace na tomto fóru).
Aktuální verze programu (nyní 2.5.6) pracují nejvýše pod Windows 7. Autor prohlašuje Windows 10 za "ďáblův výmysl" :D a nehodlá se desítkami vůbec zabývat. Jedna z posledních verzí (2.4.6d), která ještě pracovala pod Windows 10, je ke stažení zde. (tato poznámka doplněna 27.7.2017)
Pro spuštění programu je třeba stáhnout ještě datový soubor (s příponou .fsv), např. odtud - http://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=100806 (Anhalt.zip -> rozbalit) a otevřít ho v programu.
Datový soubor obsahující archiválie z českých zemí (matriky, pozemkové knihy, sčítací operáty, apod.) uložené na FamilySearch lze stáhnout zde. (tato poznámka doplněna 27.7.2017 a tehdy také vše fungovalo)

Jednorázové stažení konkrétní sady skenů ze stránek FamilySearch
- na internetových stránkách familysearch.org (https://familysearch.org/search/collection/location/1927165) se proklikejte k 1. stránce materiálu, který chcete stáhnout, a z adresního řádku zkopírujte APID (textový řetězec začínající znaky TH a končící před otazníkem, např. TH-1942-40133-23331-51)
- není-li textový řetězec s číslem APID obsažen v adresním řádku, lze jej vyčíst po kliknutí na ikonu Information (vlevo dole) v objevivších se řádcích označujících citaci tohoto dokumentu (tato poznámka doplněna 25.1.2016)
- vložte APID v programu Family Search Viewer do políčka vlevo dole a klikněte na dvojitou šipku dolů, tím získáte ID materiálu (v tomto případě 100210595)
- klikněte na ikonu diskety („Speichern“)
- v novém okně zadejte v předchozím kroku zjištěné ID, stránky od – do, klikněte na „Links erstellen
- vyberte místo na disku, kam se mají obrázky uložit, napište formát názvu obrázku, pod kterým se budou skeny ukládat, např. Svébohov-1857-[3], kde číslo 3 znamená počet míst, takže obrázky se budou jmenovat Svébohov-1857-001.jpg, Svébohov-1857-002.jpg, atd.
- klikněte na „Dateinamen übernehmen
- ve spodní části pravým tlačítkem klikněte kamkoliv a vyberte „Auswahl“ a „Alle auswählen
- kliknutím na „DL Start“ se začnou obrázky stahovat, občas se u některých objeví Error 4 nebo Error 5, což bývá způsobeno timeouty, po ukončení stahování stačí kliknout znova na „DL Start“ a měly by se stáhnout jenom zbývající obrázky

Vytvoření vlastního datového souboru .fsv
K čemu je datový soubor .fsv?
1. datový soubor je nutný pro spuštění programu FamilySearch Viewer. K tomuto účelu lze použít i nějaký z existujících německých datových souborů
2. ve vlastním datovém souboru mohu mít uložené sady skenů, které mě zajímají a které mám v plánu postupně stáhnout. Mohu si tedy najednou připravit všechny potřebné údaje (APID, ID, rozsahy stran) a zaznamenat je naráz do jednoho souboru a sady skenů z tohoto souboru pak postupně zpracovávat (stahovat).

Pořadí dat v souboru je založeno na stromové struktuře. Prvním uzlem je název datového souboru, který je pro všechny řádky stejný a proto se neopakuje. Následují pole okres, místo, typ skenů, období, číslo APID, číslo ID, rozsah stran, další informace.

Struktura souboru je následující:

Záhlaví (názvy jednotlivých sloupců oddělené znakem TAB (tabelátor) a zakončené znakem CRLF (odřádkování)):
Info 1[TAB]Info 2[TAB]Info 3[TAB]Info 4[TAB]APID[Tab]ID[TAB]Seiten[TAB]Info 5[CRLF]

Poté následují data. Jednotlivá pole jsou podobně jako v záhlaví oddělena znakem TAB (tabelátor) a zakončené znakem CRLF (odřádkování).
Příklad:
Info 1 („Šumperk“)
Info 2 („Sobotín“)
Info 3 („Sčítání lidu“)
Info 4 („1900 (581)“)
APID („TH-1942-39750-9756-34“)
ID („100184710“)
Seiten („00001-00583“)
Info 5 („Sobotín 581“)

Na konci souboru následuje název souboru uvedený bez přípony .fsv a zakončený opět znakem CRLF, v našem případě tedy:
Název_souboru[CRLF]

Soubor je ukončen kontrolním součtem v hexadecimálním tvaru ve formátu na 8 míst. Jde o součet znaků obsažených v souboru bez posledních dvou řádků, tj. bez názvu souboru a kontrolního součtu. Tento kontrolní součet již není ukončen znakem CRLF (za číslem tedy již nenásleduje nový řádek).
000007A9

Příklad: chci si vytvořit datový soubor s názvem Šumperk.fsv:

V excelu si připravím tabulku dat v uvedené struktuře, včetně záhlaví (čísla APID a ID zjistím podle návodu výše).

excel-zacatek.png
Začátek souboru excelu
excel-zacatek.png (8.35 KiB) Zobrazeno 11405 x

Jsou-li data hotova, překopíruji je do textového editoru PSPad. Do editoru se takto data přenesou včetně tabelátorů mezi jednotlivými poli a znaků CRLF za jednotlivými řádky (vytvoří se tedy i nový řádek na konci souboru). V editoru zjistím, kolik znaků soubor obsahuje (buď ze stavového řádku nebo z funkce Informace o souboru). Tento počet znaků převedu na hexadecimální tvar pomocí funkcí excelu DEC2HEX(). Na konec souboru v editoru PSPad pak doplním název souboru bez přípony .fsv (Šumperk) a na další řádek kontrolní součet v hexadecimálním tvaru. V souboru lze používat diakritiku.

pspad-konec.png
Konec souboru PSPad
pspad-konec.png (10.9 KiB) Zobrazeno 11405 x


Naposledy oživil michal v 27 črc 2017 07:13

Zpět na “Různé”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů