Pomocníček zvaný Lupa ve Windows

Sem můžete umístit odkaz na Vaše webové stránky s rodokmen, poznatky či historky z vlastního bádání a cokoli se nehodí někam výše.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Pomocníček zvaný Lupa ve Windows

Příspěvekod Falt » 09 srp 2016 05:56

Genealogovi se může občas hodit zvětšení textu, aby dokázal lépe rozeznat drobný text či jiné drobné prvky na monitoru. K tomu je vhodný nástroj zvaný Lupa. Tento nástroj ustálil své chování a funguje shodně od Windows 7 až po Windows 10.
Vyvolává se nejsnáze kombinací klávesy WIN a klávesy = (rovná se) anebo kombinací klávesy WIN a klávesy +. Objeví se panel nástroje Lupa, kde si můžeme nastavit míru zvětšení a především režim zobrazení nástroje Lupa.
Lupa.png
Panel nástroje Lupa ve Windows
Lupa.png (4.29 KiB) Zobrazeno 8174 x

Ukončení práce s Lupou zařídí kombinace klávesy WIN a klávesy Esc nebo zvolíte ikonu Lupy a na panelu nástrojů Lupy klikněte na tlačítko Zavřít.

Režimy zobrazení Lupy
Lupu lze používat třemi různými způsoby zobrazení: celá obrazovka, čočka nebo jako ukotvené zobrazení. Vyzkoušejte je všechny a uvidíte, které vám pro aktuální činnost bude nejlépe vyhovovat.
Při režimu celá obrazovka se zvětší celá obrazovka na nastavenou hodnotu zvětšení. Celá obrazovka zobrazuje aktuální výřez s předvoleným zvětšením. Pohybovat s tímto pohledem je možné jednoduchým najetím kurzoru ke straně obrazovky. V tomto režimu se můžete snadno ztratit na obrazovce při velkém zvětšení.
Jestliže máte dotykovou obrazovku, zobrazí Lupa kolem jejího okraje bílé ohraničení. Po obrazovce se můžete pohybovat tak, že se budete prstem nebo myší posouvat podél ohraničení.
Režim čočka. Právě ta se nejvíce podobá klasické lupě. Okolo kurzoru myši se pohybuje obdélník, ve kterém je vše zvětšeno. Pokud tedy pracujete v nějakém programu a nemůžete něco přečíst, může být tento nástroj tím pravým.
Ukotvené zobrazení - při tomto zobrazení "okupuje" lupa trvale část obrazovky - při horním okraji obrazovky se vytvoří celý pás, ve kterém je viditelné okolí kurzoru. Výšku tohoto pásu je možné podle potřeby měnit. Při pohybu po obrazovce se zvětšené části obrazovky promítají v ukotvené oblasti, zatímco hlavní část obrazovky se nemění.

Přizpůsobení Lupy
Pokud chcete zvětšit nebo zmenšit obrazovku, změňte způsob, jakým Lupa funguje, pomocí kláves pro změnu velikosti. Nebo k přiblížení nebo oddálení stiskněte klávesu WIN a + (znaménko plus) nebo klávesu WIN a (znaménko mínus). Stiskem tlačítka Možnosti
Lupa1.png
Lupa1.png (1.17 KiB) Zobrazeno 8174 x
na panelu Lupy můžete měnit úroveň přiblížení, barvu nebo objekt sledování. K dispozici jsou tyto volby:
o Pomocí posuvníku vybrat přírůstek při přiblížení nebo oddálení. Vybraná procentuální hodnota bude představovat přírůstek, o který Lupa zvětší obrazovku při stisknutí Tlačítka pro přiblížení
LupaPlus.png
LupaPlus.png (1.17 KiB) Zobrazeno 8174 x

o Pokud chcete invertovat barvy na obrazovce, zvolte Zapnout inverzi barev. Při použití inverze barev může být text někdy čitelnější.
o Zaškrtnutím příslušných políček zvolte, co má nástroj Lupa zobrazovat. Lupa může sledovat ukazatel myši, oblasti pro zadávání nebo kurzor klávesnice.
Poznámka
Když se spustí nástroj Lupa, zobrazí se na okamžik její panel nástrojů. Rychle zmizí, ale můžete ho znovu zobrazit kliknutím na ikonu lupy na obrazovce nebo na ikonu Lupa na hlavním panelu.
:D

Zpět na “Různé”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti