Ancestors PLUS - silný pomocník pro plánovité vedení výzkumu

Programy úzce spolupracující s programem Legacy
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Ancestors PLUS - silný pomocník pro plánovité vedení výzkumu

Příspěvekod Falt » 23 úno 2015 10:42

Jak jsem se již přiznal (http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=213), patří nástroj Advanced Tagging mezi mé oblíbené v LTools. Program Legacy má funkci Nastavit příbuzenské vztahy, která zajistí, že se u každé osoby na obrazovce Rodina objeví pojmenování příbuznosti (pokud existuje) ve vztahu k vybrané srovnávací osobě. To je výborná funkce, ale její velkou slabinou je, že je viditelná pouze na obrazovce a nelze výsledek exportovat pro další využití. Přitom právě znalost, které osoby by měly být zařazeny do výzkumu je základem efektivního pátrání po našich předcích. Jak na to?
LTools přinášejí řešení. Funkce Advanced Tagging nabízí (kromě výběru potenciálních předků se stejnou DNA a předků, kteří žili v určité etapě) možnost výběru Ancestors PLUS. Princip je patrný ze snímku:
Ancestors_PLUS.png
Nastavení parametrů u funkce Advanced Tagging - Ancestors PLUS
Ancestors_PLUS.png (28.33 KiB) Zobrazeno 8675 x


1. Prvním krokem je volba čísla značky a volba Include spouses (zahrnout manžele a manželky)
2. Druhým krokem je zvolení základní osoby podle čísla RIN.
3. Třetím krokem je volba počtu generací dětí předků. Volba 0 představuje prostý seznam předků bez jejich dětí. Volba 1 už přidává děti předků, volba 2 přidá děti dětí předků atd.
Abych si udělal představu o velikosti výběru, otestoval jsem databázi s 1500 lidmi, ústřední postavou byl RIN 1 (já). Výsledek je znázorněn grafem:
Velikost_vyberu.png
Velikost výběru v závislosti na volbě hodnoty "plus"
Velikost_vyberu.png (27.57 KiB) Zobrazeno 8675 x

Zatímco přechod od volby 0 k 1 znamenal více než dvojnásobný výběr, přechod od volby 3 k volbě 4 se již projevil nevýznamně.
Musíme si uvědomit, že volba ústřední osoby předurčuje záběr výběru ve směru k potomkům. Takže je-li zvolena osoba s RIN 1 (já), nebudou ve výběru moje děti ani děti mých vrstevníků. Proto záměna osoby s RIN 1 za osobu o generaci mladší (např. mého syna), zásadně rozšíří výběr. Přibude celá větev manželky (matky mého syna) a záběr dětí se rozšíří o 1 generaci. Pokud za ústřední osobu zvolím osobu o 2 generace mladší (např. mého vnuka), přibude celá větev mé snachy (jeho matky) a záběr dětí se prohloubí o další generaci.

Tímto postupem již není problém připravit plán dalšího výzkumu, a lze zohlednit všechny zájmové skupiny a podle potřeby záběr kdykoli rozšířit anebo zúžit.
:idea:

Zpět na “Doplňky k programu Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů