Vyloučení detailů u žijících osob – rizika

Instalace na lokálním PC, instalace na webovém hostingu, správné zobrazení češtiny, apod.
Falt
Příspěvky: 385
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Vyloučení detailů u žijících osob – rizika

Příspěvekod Falt » 22 úno 2021 19:32

Provozuji vyloučení detailů u žijících osob již několik let. Teprve nyní mne registrovaný návštěvník našich stránek upozornil, že tam nemáme ani jednu žijící osobu. Tedy podle stránky Statistika databáze. To sice není ve skutečnosti pravda, ale je škoda, že k takové chybě došlo a mohla by potkat kohokoliv dalšího.

V čem je problém? Vysvětlení je prosté. Údaj žijící/nežijící u jednotlivých osob se z Legacy nepřenese do Gedcomu. Ani nemůže, protože takový tag v Gedcomu neexistuje. TNG se k tomuto problému postaví podle nastavení parametru Pokud chybí datum narození, předpokládat, že … v Nastavení >> Konfigurace >> Nastavení importu dat. Standardně bývá nastaven tento parametr na Nežije. Proto dojde-li k vyloučení detailů u žijících osob při exportu dat z Legacy do Gedcomu, pak se TNG nedozví ani datum narození ani datum dalších životních událostí, ze kterých by mohl dopočítat, zda osoba zemřela anebo ne. Vyřeší to v souladu s nastavením uvedeného parametru a všechny tyto osoby označí jako nežijící.

Nejjednodušší metodou nápravy je změna tohoto nastavení parametrů pro import Gedcomu na „Pokud chybí datum narození, předpokládat, že Osoba žije“.

osoba_zije.png
změna nastavení parametrů pro import
osoba_zije.png (16.28 KiB) Zobrazeno 398 x

Důsledkem je, že v souladu s formální logikou, TNG všechny tyto osoby označí jako žijící a údaje na stránce Statistika databáze by měly odpovídat realitě. To si lze snadno ověřit v Legacy., třeba podle nejvyššího čísla RIN v Seznamu osob.

Zbývá spolehlivě přenést nové údaje do TNG. Ukázalo se, že je nezbytné volit těžký kalibr pro import „Nahradit všechna aktuální data“:

import_zije.png
Nahradit všechna aktuální data
import_zije.png (7.69 KiB) Zobrazeno 398 x


Dovětek
Uvedený postup by nedopadl dobře, pokud o datech životních událostí většina údajů chybí. Pak by to způsobilo, že TNG logicky dopočítá nereálně vysoké počty žijících. Ale TNG je v tom pak nevinně. :idea:

Zpět na “Instalace a konfigurace”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host