Moje poznatky z používání doplňku Showfolio

Tvorba a použití opravných módů.
Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Moje poznatky z používání doplňku Showfolio

Příspěvekod Falt » 28 říj 2015 19:28

Autor před lety vymyslel metodu Folios a vtiskl jí podobu doplňku (=add-on) pro TNG.
Po řadě připomínek je v současnosti doplněk přepracován a má nový název ShowFolio. Doplněk je ke stažení http://tng.lythgoes.net/wiki/index.php/Showfolio_Modv podobě opravného módu. Instalace je standardní, ve složce mods bude kromě vlastního modu (s možnostmi nastavení) vytvořena podsložka Showfolio.
Nejprve k názvosloví. Nadále budu používat pro metodu autorův termín ShowFolio a pro jednotlivé výtvory český překlad Magazín. Po instalaci tohoto opravného módu už lze začít s tvorbou jednotlivých Magazínů podle dále popsaných pravidel a poznámek.

Co jsou vlastně Magazíny
Magazíny mohou připomínat Publikační centrum v Legacy. Umožňují spojit různé výstupy do jediného balíku a opatřit krásnými deskami a/nebo obsahem.
• v rámci jednoho Magazínu lze shromáždit na jednotlivých listech (stránkách) rozličné formáty: PHP, HTML, HTM, JPG, GIF, PNG a odkazy na PDF
• každý list v Magazínu je představován samostatným souborem, uloženým ve složce pro konkrétní Magazín (viz dále)
• jednotlivé soubory nemusí být samostatně nahrány jako médium, protože jako médium vystupuje v rámci TNG celý Magazín (každý jako jedinečné médium) - to je zásadní rozdíl třeba od Alba v TNG
Magazínů můžeme, podle dále uvedených pravidel, vytvořit kolik potřebujeme a každý z nich může obsahovat tolik stránek, kolik se nám hodí
Magazíny podobného zaměření můžeme shlukovat do skupin, a zajistit, aby se vytvořená skupina zobrazovala v rozbalovacím menu Media pod přiděleným názvem
• Po výběru některé skupiny v rozbalovacím menu Media se objeví přehled všech jednotlivých Magazínů, které náleží do vybrané skupiny (anebo jen jediný, je-li to jednočlenná skupina)
Magazíny s více než jednou stránkou jsou opatřeny v záhlaví aktivními tlačítky s čísly stránek a nadto umožňují zadat přímo číslo stránky, kterou chceme otevřít, v poli Vybrat stranu napravo od číslování stránek.
• jako první stránku lze zařadit úvodní slovo, obsah stránek anebo ozdobný obal ke konkrétnímu Magazínu
• Stránky tvořené obrázkem (JPG, GIF, PNG) mohou mít k dispozici zvětšovací sklo v podobě pohyblivého čtverce pro snazší čtení podrobností na stránce. Velikost lupy lze nastavit

Řídící soubor folio.php
Metoda Showfolio používá soubor folio.php jako řídící soubor. Tento soubor je povinnou součástí každé složky se soubory Magazínu a slouží ke dvěma účelům:
1. soubor folio.php ze složky Magazínu bude "nahrán" jako médium (viz dále) a tím bude TNG znát součástí jednotlivých skupin Magazínů
2. Pokud potřebujeme upravit nastavení konkrétního Magazínu, vepíšeme individuální úpravu sem. Jinak může soubor folio.php zůstat zcela prázdný, anebo obsahovat pouze poznámky a plní pouze účel č. 1.

Kód: Vybrat vše

  Kromě výše popsaných dvou základních  funkcí se používá analogicky soubor folio.php i v každé složce skupiny Magazínů, aby TNG vědělo, které skupiny a pod jakým názvem se zobrazí v rozbalovacím menu Media. 


Kam je dovoleno umístit složky s Magazíny
Podmínkou správné funkce doplňku ShowFolio v TNG je dodržet několik zásad. Pro přehlednější výklad předpokládejme nejprve založení všeho všudy dvou Magazínů a to v jediné skupině, kterou pro rozbalovací menu Media nazvěme Skupina:
1. V rámci instalace TNG založíme novou složku pro skupinu Magazínů, která bude zatím prázdná a kterou si nazveme skupina (název musí být jednoslovný a bez diakritických znamének). NOVOU SLOŽKU skupina SMÍME UMÍSTIT POUZE DO ADRESÁŘE DOCUMENTS ANEBO HISTORIES jako podsložku !
Pokud bychom si složku pro skupinu Magazínů založili kdekoliv jinde, nebude metoda ShowFolio fungovat !!!
2. Ve správně založené složce skupina si založíme tolik podsložek, kolik plánujeme Magazínů, v naší ukázce tedy 2, které pojmenujeme třeba almanach a bichle.
3. Z praktických důvodů je šikovné do složky skupina vložit obrázek, který se objeví vlevo od názvu této skupiny Magazínů v rozbalovacím menu. U něj na formátu nezáleží, ale měl by být malé velikosti.
4. A z podobných důvodů je šikovné do každé z podsložek almanach a bichle vložit obrázek, který se bude objevovat v přehledu jednotlivých Magazínů vlevo od názvu konkrétního Magazínu v rozbalovacím menu. Z čistě praktických důvodů, aby se nezobrazil jako stránka Magazínu, je dobré jej převést např. do formátu ICO.
5. Do jednotlivých složek almanach a bichle vložíme soubory, které se mají zobrazit jako stránky Magazínu. Stránky jsou do Magazínu přidány přidáním dalšího souboru do složky Magazínu a naopak vyjmuty smazáním odpovídajícího souboru.
6. Pořadí zobrazených stránek Magazínu předurčují názvy souborů. Stránky budou zobrazeny v unixové posloupnosti řazení, takže velká písmena se zobrazí před malá písmena a čísla budou považována za alfanumerické znaky. Pochopitelně se vyplatí vyhýbat se českým znakům. Pozor, konečné pořadí se může lišit na webu od pořadí na lokálním serveru.
7. Titulní stránka Magazínu je nepovinná. Soubor nemůže být ve formátu PDF, název musí zajistit první místo v alfanumerickém pořadí.

Přiřazení Magazínu jako média
Každý Magazín představuje v TNG jednu mediální položku, bez ohledu na počet stran. Přiřazení předchází založení nové kolekce s odpovídajícími vlastnostmi viz
magazin_kolekce.jpg
správné nastavení kolekce s Magazíny
magazin_kolekce.jpg (67.94 KiB) Zobrazeno 8704 x


Přiřazení k mdiím se provede ve dvou krocích pomocí řídícího souboru folio.php - viz následující 2 obrázky:
magazin_identity.jpg
1.krok přiřazení Magazínu
magazin_identity.jpg (125.72 KiB) Zobrazeno 8704 x

a

magazin_choosing.jpg
výběr správné složky s řídícím souborem +folio.php
magazin_choosing.jpg (110.25 KiB) Zobrazeno 8704 x

Nastavení individuálních podmínek pro zvolený Magazín
Obecné parametry zobrazení pro všechny vytvořené magazíny se nastavují v Manažeru módů - pod tlačítkem Možnosti u módu Showfolio. Pokud potřebujeme pro konkrétní Magazín odlišné zobrazení, vložíme do řídícího souboru folio.php odpovídající volby, které mají přednost před obecným nastavením. Při znalosti PHP sem lze zadávat i další zajímavé úpravy.

PDF soubory v Magazínu
PDF soubor, vložený do složky Magazínu si návštěvník může stáhnout stiskem tlačítka s názvem PDF, které se zobrazí nahoře, vpravo od stránkování Magazínu.

Překlady výrazů do češtiny
Autor přišel s geniálním nápadem a jazykové mutace při instalování módu Showfolio nekopíruje do souborů cust_text.php v jednotlivých jazykových složkách, ale do jazykových složek přidává malý soubor folio_text.php. Případné úpravy překladu jsou proto ve všech jazycích velmi snadné.

Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak můžeme formátovat stránky v magazínu pomocí CSS?

Příspěvekod Falt » 25 pro 2015 08:38

Pokud je stránka magazínu ve formátu HTML, zjistíte rychle, že její vzhled nelze ovlivnit zapsáním externího souboru CSS do kódu stránky. Proč? Magazín je "stát ve státě", de facto jej TNG vnímá pouze jako mediální soubory. Z toho na druhou stranu plyne, že stránky magazínu lze ovlivnit ze souboru CSS pro TNG jako celek. Logicky se nabízí soubor mytngstyle.css. Pozor, jsou vždy dva - jeden v kořenovém adresáři ve složce "css" a druhý ve složce pro vybraný vzhled TNG " \templates\template..\css\mytngstyle.css". Použijeme ten druhý.
Dobrá, víme který externí soubor css použít. Jaký bude další krok? Využijeme HTML třídy, která se v html souboru označuje párovým tagem <div class="označení">, za kterým následuje náš text, zakončený tagem </div >. Předpokládejme, že se naše stránka v magazínu jmenuje 0001.html.

Zápis v kódu stránky 0001.html - označení třídy slovem "folio":
  <div class="folio">
  <p>text, který bude na stránce</p>
  </div>

V souboru mytngstyle.css přidáme nakonec definici třídy (s komentářem), kam si zapíšeme všechny vlastnosti, které hodláme formátovat. V našem jednoduchém příkladu zvolíme velikost a barvu písma a okolo textu nastavíme volný prostor. V našem případě:

  /* úprava stylu pro magazíny pomocí třídy .folio
  Jakýkoliv html text, například pro titulní stránku, by měl být uzavřen v tagu DIV, s názvem třídy "folio",
  aby umožnil upravit styl podle vlastní volby. Definici pro styl třídy "folio" přidáme do mytngstyle.css. pro lepší kontrolu nad vzhledem textu a pozadí */

  .folio { /* text page styling */
  padding: 2em;
  font-size: 16px;
  color:teal;

  }

Výsledek se spolehlivě dostaví. Pokud hodláte využít na více stránkách (obecně místech), stačí si do kódu jednotlivých stránek na cílová místa nakopírovat kód z našeho příkladu a nahradit jej skutečným textem odstavce mezi tagy <p> a </p>. Ať se daří!
:D

Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Úskalí při přidávání stránek do magazínu

Příspěvekod Falt » 28 led 2016 20:26

PPodělím se o další zkušenost. Je pravda, že do magazínu lze velmi snadno přidávat další stránky. S tím problém není.

Problém nastane, pokud jste si založili Obsah celého magazínu. Pak je samozřejmě nezbytné, po přidání stránky/stránek obsah aktuaizovat. To je nabíledni. Horší ale je, pokud jste si na některé stránce předtím založili klkací mapu. Ta se pochopitelně odvolává na původní pořadí stránek magazínu.
Zbývají jenom dvě možnosti:

  » nové stránky zařazovat až za stránku s klikací mapou - tak nedojde k ovlivnění odvolávek na stránky magazínu
  » pokorně všechny odvolávky "pěšky" upravit - naštěstí půjde zpravidla jen o navýšení hodnoty indexu v odvolávce o počet přidaných stránek - viz obrázek

indexy.jpg
detail odvolávky s indexem
indexy.jpg (56.98 KiB) Zobrazeno 8628 x

:shock:

Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Slabina Magazínů

Příspěvekod Falt » 08 črc 2016 08:46

Magazín je předurčen k popisu událostí a faktů s výhradně společnými prvky - je monotematický. To je zároveň jeho určitou slabinou. TNG pracuje s celým Magazínem jako s jediným mediálním souborem a proto jej lze propojit s osobami pouze jako celek. Nelze propojovat jednotlivé stránky v Magazínu s různými osobami!

Pokud bychom to potřebovali realizovat, není forma Magazínu to pravé ořechové. Vhodnější je potom odlišné téma pojednat samostatně, a ne je zařadit do Magazínu. Pak už je propojení samostatného příspěvku na výběr osob hračkou, zatímco v Magazínu nelze přiřazení osob pro jednotlivé stránky změnit.
:)

Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak využívám prográmek TenClips

Příspěvekod Falt » 17 dub 2017 22:41

Stránky v magazínu jsem se naučil zhotovovat ve formátu HTML. U stránek Magazínu není potřeba žádná hlavička a párové tagy typu HTML, HEAD, BODY mohou zcela zmizet, a přesto se zobrazí výsledek bezvadně. Platí i naopak možnost zařadit do Magazínu klasický soubor ve formátu HTML a ničemu to nebude vadit (POZOR - nebude funkční odkaz na případný externí CSS).
Pro převod textu na HTML jsem se naučil využívat program PSPad, ve kterém jde práce od ruky. Zdržovalo mne pouze, že jsem pro lepší přehled musel text nejprve dělit pomocí klávesy Enter na přehledné celky. Nyní již využívám zlepšovák – text si načtu do Wordu a po eliminaci pravopisných chyb výsledek uložím jako Webová stránka – jeden soubor. K čemu je to dobré? Ze souboru *.mht (jediný soubor s webovou stránkou) si snadno nakopíruji text do PSPadu a mám už text přehledně rozdělený do odstavců.

Nyní je na pořadu opatřit text HTML tagy. V prvním kroku zapisuji jen základní párové tagy pro odstavce a pro nadpisy. A k tomu používám prográmek TenClips a 4 schránky, do kterých si připravím párové tagy. Viz ukázka:
tenclips.gif
Práce s TenClips při vkládání párových tagů
tenclips.gif (15.62 KiB) Zobrazeno 7697 x

Pak již stačí mít otevřený TenClips a do textu sázím tagy jeden po druhém. Jde to rychle od ruky a speciální pasáže pak ošetřím dodatečné.
Popis práce viz http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=301&p=446&hilit=TenClips#p446

Program PSPad je výborný i pro případ, že se mi dostane pod ruku text se „špatnou“ češtinou. Při nesprávném zobrazení češtiny je náprava snadná. Souboru se pod volbou Formát změní sada na Windows 1250 a zase zpátky na UTF-8. Nyní bude zobrazení v TNG vypadat správně.
:o

Falt
Příspěvky: 375
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

K formátování stránek Magazínu a přiřazení do sekce Co je nového

Příspěvekod Falt » 02 kvě 2018 09:42

Pro formátování využíváme soubor mytngstyle.css. Ale co v případě, kdy jsme si přiřadili formátování pomocí třídy, ve výše uvedeném příkladu byla třída označena .folio, a potřebovali bychom odlišně formátovat jenom konkrétní stránku?
Předvedu na příkladu ze včerejška, kdy jsem potřeboval na stránce Magazínu uvést básničku. K formátování básničky se dobře hodí prvek seznam. Ale potřeboval jsem, aby se položky seznamu (tedy verše) objevovaly bez jakékoli značky anebo čísla. Řešením je zápis formátování prvku seznam přímo do HTML souboru s básničkou, ne do souboru mytngstyle.css, protože by to pak ovlivnilo všechny stránky v Magazínu, které používají tutéž třídu (v příkladu .folio). Využil jsem přímého zápisu stylu do kódu HTML stránky s básničkou:

<style>
ul { /* list item styling */
font-size: 16px;
color:navy;
list-style-type: none;
}
</style>
<ul>
<li>text básničky</li>
<li>text básničky </li>


<li>text básničky </li>
</ul>


A básnička byla perfektně zobrazena (bez ovlivnění dalších stran Magazínu).

V Magazínu přibyla stránka s onou básničkou, upravil jsem obsah, ale Magazín se po těchto úpravách neobjevil v sekci: Co je nového? Důvod je prostý. Magazín je programem TNG chápan jako mediální položka, charakterizovaná odpovídajícím řídícím souborem folio.php. A ta se přidáním stránky nezměnila. Chci-li ovlivnit sekci Co je nového, musím provést dva kroky:

• Otevřít soubor folio.php ve složce s magazínem a cokoli připsat anebo vymazat v nějaké jeho poznámce, aby se změnilo datum tohoto souboru (anebo změnit datum přímo)
• Aktualizovat Magazín v TNG. Jak? V první části příspěvku je uveden názorný obrázek, který raději zopakujeme. Načíst v sekci media kolekci Magazíny a vybrat „náš“ řídící soubor folio.php a uložit.

magazin_identity.jpg
aktualizace Magazínu - viz výše 1. krok přiřazení Magazínu
magazin_identity.jpg (125.72 KiB) Zobrazeno 6094 x

8-)


Zpět na “Opravné módy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host