Citace pramenů v TNG – moje poznatky

Příspěvky či dotazy, které se nehodí do žádného jiného vlákna...
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Citace pramenů v TNG – moje poznatky

Příspěvekod Falt » 10 kvě 2019 17:19

Ve verzi TNG 10 nebylo možné citovat prameny. Proto mne napadlo, že by bylo šikovné podchytit autentické záznamy v matrikách. Založil jsem mediální kolekci Matriční záznamy, přístupnou z menu Media. Jednotlivé záznamy byly spojeny s konkrétní osobou anebo manželstvím. Mám oskenováno jenom něco přes 600 záznamů. Jednak jsem pohodlný vyrábět záznamy pro každou objevenou událost typu narození, svatba nebo skon, ale především jsem si ověřil, že uživatelé stránek bohatě vystačí s několika záznamy jejich blízkých předků a nestojí o hafo záznamů bez vztahu k jejich větvi. To rozhodlo. Nové skeny budu nadále pořizovat pouze u rarit (narození paterčat, svatby sourozenců ve stejný den apod.).

Do verze TNG 12 nešlo prezentovat citace pramenů
Rozhodl jsem se nejprve vyzkoušet ještě ve verzi TNG 11.1.2. vlastní řešení úpravy titulku u skenů matričních záznamů. Byly to hodiny složité práce, a výsledek se nedostavoval. Nakonec mne autor TNG ujistil, že to v nižší verzi nežli 12 nemůže fungovat, protože obrázek záznamu prostě nejde odkázat na citaci. Tím bylo rozhodnuto, že přejdu na TNG 12.

Úspěch ve verzi 12
Upgradoval jsem na verzi 12 a začal s pokusy vlastního pojetí. Rozdělil jsem si úlohu na dvě části:
• Text v sekci Prameny – u textového záznamu v sekci prameny (těch už mám tisíce) jsem hledal řešení, které by zviditelnilo, kde citovaný záznam hledat a najít. Také jsem se rozhodl rozšířit prameny o další zdroje (kromě listinných, jako např. Rodný list, které jsem ponechal mezi dokumenty).

• Obrázek se záznamem v matrice – umístit na osobní stránce snímek citace (tady jsem měl úkol zjednodušený tím, že jsem potřeboval ustálit popis obrázku záznamu jednorázově, protože další přírůstky odhaduji na max. 2 za rok – viz výše).

Výsledek v textové části
Zásah do textové části byl oříšek. Řešením je nakonec opravný mód, který v citaci upraví číslo stránky jako bold a přidá slovo Citace: před citaci záznamu. Výsledek:

text_citace.png
úprava textu v sekci Prameny
text_citace.png (5.33 KiB) Zobrazeno 6958 x

Výsledek u obrázku se záznamem
Protože jsem byl nakonec nucen smazat tabulky tng_media, tng_medialinks a tng_ citations, abych do TNG 12 přenesl nové popisy a titulky z Legacy, přišla při novém importu obrázků kolekce Matriční záznamy o odkazy na osoby a rodiny. To byl samozřejmě průšvih. Rozhodl jsem se pro opravy v TNG „pěšky“. Proč? Přiřazení osob a rodin je u mne snadné, protože mám v názvu obrázku RIN anebo MRIN, takže snadno doplním správnou osobu či rodinu. Také jsem mohl zachytit výjimky, kdy chyběl popis obrázku, a hned jej doplnit v Legacy i TNG. Nicméně ten hlavní důvod byl, že jsem potřeboval zrušit volbu Zobrazit v odkaze na citaci (ale citaci nesmazat, ponechat) v části Odkazy na médium.

fajfka.png
volba Zobrazit v odkazu na citaci v části Odkazy na médium
fajfka.png (6.09 KiB) Zobrazeno 6958 x

Proč? Pokud zůstane fajfka u volby Zobrazit v odkaze na citaci, tak se následně obrázek vecpe také mezi text v sekci Prameny. Tam obrázek nejen není potřeba, ale je nežádoucí (nevypadá to elegantně).
Po výše uvedených úpravách se obrázek se záznamem objevil na osobních stránkách v sekci Matriční záznamy. Zavedením citací pominul důvod držet nadále samostatnou kolekci Matriční záznamy, ta už nebyla potřeba. Co s ní? Smazat jí nelze, protože dodává obrázky se záznamem citace na osobní stránky. Je možné potlačit její zobrazení. Jak? V tng_mediatypes přepneme u této kolekce pole "disabled" na hodnotu 1 a je to. Již se nám kolekce Matriční záznamy neobjevuje v menu Media, ale nadále zůstává zdrojem obrázků se záznamem citace pro osobní stránky.
Prima, výsledek se dostavil. Nicméně tím, že jsem zahrnul do citací vedle matrik i další zdroje, přestalo se mi pojmenování Matriční záznamy zamlouvat. Rozhodl jsem pojmenovat sekci s obrázkem záznamu citace na osobní stránce raději Snímek citace. Ale ouha, pouhé přejmenování kolekce Matriční záznamy nefungovalo. Po chvilce se zase vrátil původní název. Příčina tkví v tom, že tato kolekce má ve své definici vyznačeno ID kolekce (v mém případě prameny). Proto jsem nezbytně musel v souboru cust_text.php pro češtinu upravit textovou proměnnou na $text['prameny'] = "Snímek citace"; Od té doby vše funguje, jak jsem zamýšlel.

sekce_Snimek_citace.png
ukázka sekce Snímek citace
sekce_Snimek_citace.png (6.87 KiB) Zobrazeno 6957 x

Provádění oprav v TNG „pěšky“ (viz výše) se vyplatilo. Potvrdilo, že systém matričních záznamů v pramenech a jejich následná citace je OK. Zato odhalilo, že mám zásadní nedostatky v systému zápisů a následné citace u jiných typů pramenů (sčítání lidu, gruntovní knihy, Ahnenpassy). Takže jsem hned dosavadní systém překopal, aby fungoval správně.


Hodnocení z mého pohledu
S výsledkem úprav v textové části sekce Prameny jsem velice spokojený.

Výsledky v sekci Snímek citace (nebo možná „Citace obrazem“) mne překvapily. U manželství je výsledek očekávaný a příjemný. Prostě se na osobní stránce objeví sekce Snímek citace a v ní je snímek, přesný popis pramene, uvedena stránka a podrobnosti o svatbě. Skvělé.

U osob je výsledek obdobný, ale sekce Snímek citace se objeví dvakrát. Nejprve na stránce osoby, stejně jako u manželství, a podruhé na záložce Media. Sice to ničemu nevadí, naopak si to někteří uživatelé pochvalují, ale proč k tomu dochází prozatím nevím. Takže jenom velmi dobré.
Závěr: TNG umožnuje ve verzi 12 prezentovat citace pramenů. Je to novinka, která je dosud využívaná spíše výjimečně, ale nepochybně se bude tahle schopnost TNG dále rozvíjet a postupně využívat. Pokusil jsem se prověřit neobvyklý postup řešení. Výsledky splnily mé očekávání. :?:

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Citace pramenů v TNG – moje poznatky

Příspěvekod michal » 11 kvě 2019 18:37

Váš příspěvek je hodně obsáhlý a dosti složitý a musel jsem jej přečíst opakovaně, abych pochopil vaše postupy. Ale to je moje chyba, že se mi to v hlavě rovná pomaleji :) .
Každý má své postupy. Program TNG (a zejména Legacy) dovoluje použití různých způsobů evidence dat, což je dobře. A je dobře, že jste s výsledkem své práce spokojen. :)

Dovolím si pouze reagovat na několik myšlenek.
Ve verzi TNG 10 nebylo možné citovat prameny.

Toto tvrzení není pravdivé. TNG znám sice jen od verze 9, ale od verze 9 po současnou verzi 12 bylo v každé verzi vždy možné citovat prameny, tj. citace pramenů naimportovat z gedcomu a zobrazit je. Dokonce si dovolím napsat, že se způsob evidence citací pramenů mezi verzemi 9 až 12 nezměnil. Jediné, co je novinkou ve verzi 12, je možnost importu z gedcomu a následného zobrazení obrázku připojeného k citaci pramene. Toto skutečně ve starších verzích TNG nebylo možné. Bylo možné naimportovat a následně zobrazit pouze textové části citací pramenů. Autor programu TNG naprogramoval zobrazení obrázků připojených k citacím osob na stránkách osob v sekci Prameny.

Na obrázku fajfka.png z vašeho příspěvku vidím, že máte obrázek k citaci připojen jednak k osobě Paul Prokesch a jednak k citaci pramene, která je zřejmě připojena k osobě Paul Prokesch. Tento obrázek tedy máte ve skutečnosti k osobě Paul Prokesch připojen dvěma různými způsoby. A navíc vypínáte zobrazení připojení obrázku k citaci. Necháváte pouze zobrazení připojení obrázku přímo k osobě. Tímto tedy vlastně deaktivujete novinku TNG 12 - zobrazení obrázku připojeného k citaci. Ponecháváte tedy pouze zobrazení obázku připojeného přímo k osobě (je jedno, jestli je obrázek součástí nějaké speciální mediální kolekce nebo standardní kolekce Photos). Dovolím si přímo napsat, že tento postup byl možný i ve starších verzích a nemusel jste kvůli citacím pramenů přecházet na verzi 12...

sekce Snímek citace se objeví dvakrát. Nejprve na stránce osoby, stejně jako u manželství, a podruhé na záložce Media. Sice to ničemu nevadí, naopak si to někteří uživatelé pochvalují, ale proč k tomu dochází prozatím nevím.

Tady si úplně přesně nejsem jist, co myslíte tou záložkou Média.
1) Myslíte-li záložku Média jako podzáložku záložky Osoba,

screen1.png
screen1.png (18.9 KiB) Zobrazeno 6945 x

pak jsou všechny informace o osobě vidět na záložce Vše. Na ostatních záložkách na pásu záložek vedle záložky Vše, tedy včetně záložky Média, je vidět pouze podmnožina údajů ze záložky Vše, tedy přesně ty informace, které naznačuje název záložky. Na záložce Média jsou tedy vidět všechna média připojená přímo k osobě bez ohledu na to, ve které mediální kolekci jsou zařazena.

2) Myslíte-li záložku Média na hlavním pásu záložek,

screen2.png
screen2.png (19.02 KiB) Zobrazeno 6945 x

pak je v tomto menu volba Všechna média a v této volbě, jak naznačuje její název, je možno dohledat všechna média ze všech kolekcí, tedy i z těch, u kterých máte v nastavení kolekce volbu Disabled. Já na svých stránkách volbu Všechna média z menu Média odstraňuji.


Zpět na “Různé”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů