Taktika při bádání - jak efektivně zapojit Legacy?

Pokud jste narazili na nějaké nejasnosti při práci s Legacy, popište problém zde. A zde také můžete odpovídat a poradit.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Taktika při bádání - jak efektivně zapojit Legacy?

Příspěvekod Falt » 13 led 2015 12:06

Množí se mi pracovní schémata k několika větvím. Všechny tyto pracovní poznámky mají společnou vlastnost - chybí jim dosud propojení na již podchycené osoby v databázi. Některé z nich ani propojit nepůjde, protože jejich společný předek nebude nikdy identifikován (spadá před matriční období). Formálně tedy nejsou příbuzní a nepatří do databáze.

Asi budou zastánci jednotné agendy, čili i sólo postavičky vkládat do základní databáze v Legacy, aby byly všechny ovečky na jednom místě a mohly se kdykoliv propojit/připojit na jejich nejbližší? Já jsem se doposud vyhýbal "sólistům" v základní databázi a považoval za rozumnější si je vést extra (třebas i v Legacy v pomocné databázi pro každou větev, nebo jen na papírech). Ono se asi nedá moc vymyslet. Buďto "papírky", nebo pomocné databáze, anebo všechno do jednoho houfu, případně s podporou v Excelu (stránky pro narozené, zemřelé a svatby se vzájemným propojením a sledováním kmotrů a svědků). To používám pro předky z 18. století.

Přijde mi, že to všechno nacpat do základní databáze v Legacy z toho nadělá maglajs. Proto můj dotaz jak si kdo poradil s taktikou bádání? Jediné co mne napadá je, že by se v Legacy měly, pokud je rozumné je do databáze zahrnout, označit sólo postavy (uskupení osob) tagem, aby byly snadno k vylovení a odchytu. Nebo co s nimi, sakra?

Možná to už bylo někde prodiskutováno?
:roll:

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktika při bádání - jak efektivně zapojit Legacy?

Příspěvekod michal » 13 led 2015 14:04

Připojím svoji praxi.

Jsem zastáncem jednotné agendy, tedy vše, co je možné, vkládám do Legacy. Mnohokrát se mi to již osvědčilo. Bádám-li např. nad nějakým příjmením a postupuji matrikami v čase do minulosti, obvykle vkládám do Legacy všechny osoby a vazby, které najdu. Většinou se mi tyto větve pak o několik desetiletí či století dozadu vzájemně propojí. A pokud nepropojí (propojily by se zřejmě v předmatričním období), i tak je v databázi nechám.

Jedná-li se skutečně o naprosté sólisty, tzn. "osoby, tak trochu záhadné", využívám k jejich evidenci nástroj Úkoly, kde mám založen např. úkol "Neznámé osoby z větve XXX", a v něm mám popisný text. Prostřednictvím připojení citace pramene k úkolu lze k úkolu napojit i obrázky (skeny příslušných matričních zápisů).

Pocit "maglajsu" v databázi nemám. Pro vyznačení nepřipojených osob či oddělených větví používám funkci Stromy (Zobrazit > Stromy). V této funkci jsou zobrazeny jednotlivé větve vzájemně propojených osob (znázorňuje je vždy osoba s nejnižším RIN v dané větvi). Přidají-li se do databáze nové osoby, musí se vždy kliknout na tlačítko Obnovit. Všechny osoby z dané větve pak lze opatřit značkou a s tím pak dále i pracovat.

Ve stejné databázi Legacy mám i vývod ze strany manželky. Pro prezentaci dat svých a manželčiných však používám dvě samostatné webové stránky. Data pro export gedcomu z Legacy oddělím takto: Nejprve si vytvořím kopii databáze a v ní odpojím manželčiny rodiče od manželky, pak zobrazím Stromy, kliknu na Obnovit, čímž se mi v seznamu stromů objeví nová větev (manželčin vývod). Osoby z větví, které chci exportovat, si pak označím nějakou značkou, a export do gedcomu provedu pouze s osobami s touto značkou.

Papírky, jiné poznámky mimo Legacy ani nějaké pracovní databáze prostě nepoužívám, protože bych za chvíli zapomněl, kam jsem si co napsal. Nelze pochopitelně evidovat vše, řekl bych to asi takto: co evidovat chci, eviduji v Legacy, co evidovat nechci, neeviduji nikde.


Zpět na “Otázky a odpovědi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů