Zadávání informací pomocí Seznamu osob

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Zadávání informací pomocí Seznamu osob

Příspěvekod Falt » 15 úno 2020 15:10

Pravděpodobně nejčastěji budete u osob zadávat či doplňovat anebo opravovat chybné údaje pomocí obrazovky Informace o osobě.

info_osoby.png
Standarní místo pro správu dat osob
info_osoby.png (22.29 KiB) Zobrazeno 4392 x

Existuje však i jiný způsob, jak můžete upravovat informace, a to pomocí Seznamu osob Zobrazit | Seznam osob. To občas oceníte.
Seznam osob vypadá a funguje naprosto stejně jako Výsledek hledání, když zadáme Hledat |Podrobné hledání. Dalo by se říci, že Výsledek hledání je vlastně Seznam osob s nasazeným filtrem (filtr představují vyhledávací kritéria).
Popišme si, jak je Seznam osob uspořádán. Nahoře vidíte tři tlačítka pro třídění a tři pole pro zadání výběrových kritérií. První tlačítko # umožňuje třídit seznam osob podle RIN. Pole vedle tohoto tlačítka umožňuje zadat RIN číslo a budete přesměrováni přímo k této osobě. Pokud v dolní části kliknete na tlačítko Možnosti, zobrazí se vám nabídka Vložit vyvdaná (vyženěná) jména. Vyvdaná jména budou mít před jménem symbol § (viz obrázek). Do seznamu jmen můžete také přidat alternativní jména. Alternativní jména budou mít před jménem symbol ~.
Tlačítko # a obsah pole můžete změnit na ID uživatele tak, že v seznamu přejdete na Možnosti> Zobrazit referenční číslo v seznamu. Označení tlačítka se vizuálně nezmění, ale změní se nadpis levého sloupce z RIN na Referenční. Pokud se budete chtít opět vrátit k RIN, přejdete na Možnosti> Zobrazit RIN v seznamu.

Tlačítko Křestní umožňuje třídit seznam podle křestních jmen a do pole vpravo můžete zadat křestní jméno jako filtr. Tlačítko Příjmení umožňuje třídit seznam podle příjmení a můžete zadat příjmení pomocí pole vpravo. V obou polích můžete vyhledávat podle celých jmen, ale hned jak začnete vyplňovat část pole Křestní jméno anebo Příjmení, automaticky se výběr osob zúží. Pokud zadáte výraz, který v seznamu osob není, zobrazí se osoba abecedně nejbližší. Podobně funguje i lišta s písmeny. Písmena se objeví, jakmile máte ukazatel myši v poli Křestní anebo Příjmení.
Vlevo dole vidíte pět ikon: Alternativní jména, Přidat mediální soubor, Přidat nebo upravit Úkoly a badatelský zápis, Zobrazit/Upravit Hashtagy u této osoby, Přidat/upravit vyprávění k této osobě, které můžete použít jako rychlé zkratky. Také si všimněte, že pokud jste nastavili přímou linii, tito lidé budou tučně (Nástroje> Nastavit přímé linie), a pokud jste nastavili barvu linií nebo odlišnou barvu pro muže a ženy, uvidíte i tohle barevné rozlišení.
Pod tlačítkem Možnosti je bohatá nabídka – viz obrázek:

seznam_osob.png
Seznam osob s vysvětlivkami
seznam_osob.png (88.31 KiB) Zobrazeno 4392 x

K seznamu jmen můžete přidat další informace: především Značky – po volbě Možnosti> Vybrat značky a zahrnout do seznamu se objeví okno Výběr zobrazených značek s volbou Zobrazit všech 9 značek nebo Zobrazit pouze tyto 3 vybrané značky (výběr).

tags.gif
vžběr značek
tags.gif (10.37 KiB) Zobrazeno 4392 x

Dále můžete zvolit Vložit do seznamu výsledky shod a Potenciální problémy. - v ukázce ve sloupcích s otazníkem v oranžovém kolečku resp. vykřičníkem v rudém kolečku.
V nabídce Možnosti najdete volbu Tisk. Tisk můžete Legacy zadat přesně, zejména která pole chcete vytisknout a přizpůsobit si tak tiskovou sestavu na míru. Sestavu můžete exportovat do souboru CSV (obecný formát tabulky), anebo do formátu PDF (známou oklikou přes Zobrazit a pak tisk pomocí virtuální tiskárny). Přímý tisk do PDF by vedl k chybnému zobrazení českých nabodeníček.

volby_tisku.png
nastavení parametrů tisku - stejné jako u reportů
volby_tisku.png (16.33 KiB) Zobrazeno 4392 x

Zadávání a úprava informací
V pravé polovině obrazovky vidíte šest karet (záložek): Detail, Upravit, Události, Poznámky, Rodina a Prameny. Karta Detail poskytuje rychlý přehled o osobě. Na této kartě nemůžete provádět žádné úpravy. Zobrazované údaje v přehledu si vyberete pod Možnosti> Nastavení zobrazení … Při výběru údajů si můžete podle svého upravit též zobrazený název údaje. Ve spodní části této záložky se zobrazí jednoduchý vývod pro 3 generace – viz druhý obrázek shora.
Na druhé kartě Upravit můžete upravovat všechny základní informace o osobě, obdobně jako na obrazovce Informace o osobě, dokonce možná pohodlněji. Ve spodní části jsou 4 pole uvedené zkratkami: ID, AFN, FSID, FG#. S většinou z nich asi nebudete pracovat, ale řekněme si, co znamenají:
ID referenční číslo
AFN číslo Ancestral File
FSID FamilySearch ID
FG# Find a Grave ID
Podrobnosti naleznete v Nápovědě.

karta_upravit.png
takto vypadá karta Upravit
karta_upravit.png (27.3 KiB) Zobrazeno 4392 x

Na třetí kartě Události můžete sledovat, zadávat a editovat události dané osoby. Použijte tlačítka dole: Přidat, Upravit, Možnosti, Sdílet. Pokud je událostí více, můžete měnit jejich pořadí.
Vpravo od hlavního sloupce Popis/Datum/Místo/Poznámky jsou ještě další 3 sloupce s ikonou v záhlaví. Pokud je vybraná událost sdílena s někým jiným, bude v prvním sloupci zobrazena ikona. Pokud pro tuto událost je citován pramen, budete mít ikonu ve druhém sloupci. Pokud je k události připojeno médium, zobrazí se ikona ve třetím sloupci.

karta_udalosti.png
co je na kartě Události
karta_udalosti.png (21.42 KiB) Zobrazeno 4392 x

Na čtvrté kartě Poznámky najdete obecné poznámky, badatelské poznámky a lékařské poznámky.

karta_poznamky.png
karta Poznámky
karta_poznamky.png (11.91 KiB) Zobrazeno 4392 x

Pátá karta, Rodina, je místo, kde uvidíte nejbližší příbuzné dané osoby (pokud existují). Uvidíte rodiče, sourozence, manžela / manželky a děti. Daná osoba je označena „“.
Můžete upravovat kteroukoli ze zobrazených osob. Kliknutím na osobu, kterou chcete upravit, se zobrazí v dolní části tlačítka s nabídkou závislou na roli vybrané osoby. Pokud vyberete rodiče, objeví se nabídka Upravit otce, Upravit matku, Upravit manželství. Pokud vyberete sourozence objeví se nabídka Upravit sourozence, Upravit manželství, Seznam sourozenců. Pokud vyberete dítě objeví se nabídka Upravit dítě, Upravit manželství, Seznam dětí. Pokud vyberete partnera objeví se nabídka Upravit partnera, Upravit manželství, Seznam partnerů. Pokud vyberete původní osobu označenou „já“, objeví se nabídka Upravit startovací osobu, Upravit manželství, Seznam sourozenců.
Z karty Rodina ale nemůžete žádnou osobu smazat, přidat ani odpojit.

karta_rodina.png
ukázka obsahu karty Rodina
karta_rodina.png (37.87 KiB) Zobrazeno 4392 x

Poslední je karta Prameny. Funguje obdobně jako obrazovka Přiřazené prameny, otevřená z Informace o osobě. Šířku sloupců lze upravovat tažením myší obdobně jako třeba v Excelu. Úplně dole je zaškrtávací políčko Zobrazit všechny události/prameny. Pokud je nezaškrtnete, zobrazí se jen zapsané prameny, což bývá přehlednější.
K dispozici jsou volby: Nový, Citovat, Upravit, Citace, Smazat. Tlačítkem Nový přidáte nový (dosud nezapsaný) pramen, zatímco tlačítkem Citovat vybíráte ze seznamu pramenů. Tlačítko Citace otevře známou obrazovku Přidat citaci pramene, kde můžeme přidat novou či upravit stávající citaci vybraného pramene.

karta_prameny.png
obsah karty Prameny
karta_prameny.png (24.98 KiB) Zobrazeno 4392 x

Smyslem příspěvku je ukázat si, že Legacy umí nabídnout více cest k dosažení stejného cíle. :!:

Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti