Potenciální problémy - co s nimi?

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Potenciální problémy - co s nimi?

Příspěvekod Falt » 19 úno 2020 10:33

Při zápisu, úpravě a importu údajů do vaší databáze můžete udělat chybu. Některé z těchto chyb mohou být zřejmé, např. datum úmrtí je dřívější než datum narození nebo dvě děti narozené 3 měsíce po sobě. Zadali jste možná chybně rok nebo vložili vyvdané jméno ženy místo jejího rodného jména. Tyto typy chyb je možné snadno přehlédnout.
Jeden z nejúčinnějších nástrojů v programu Legacy najdete v menu Nástroje> Potenciální problémy. Postupně si ukážeme, co lze nastavit globálně a co v nástroji Potenciální problémy. Nejprve si zaškrtneme v Legacy v menu Možnosti> 8. Zobrazení> 8.11. Sledovat potenciální problémy volbu Zobrazit ikonu potenciální problémy na kartách Rodina a Předkové. Vedle této volby vidíte ikonu potenciálních problémů – vykřičník v rudém kolečku (ikonku můžete zviditelnit i v Seznamu osob).

global_pp.jpg
volba Sledovat potenciální problémy
global_pp.jpg (70.14 KiB) Zobrazeno 4628 x

Od tohoto opatření uvidíte ikonku
icon.gif
ikonka Potenciální problémy
icon.gif (989 bajtů) Zobrazeno 4628 x
vždy, když narazíte na údaj, který se vymyká nastaveným pravidlům. Pokud jste si jisti, že v konkrétní situaci jsou údaje v pořádku, sdělte programu, aby příště tuto anomálii neuváděl. Jak? Kliknutím na ikonku pravým tlačítkem myši se otevře lokální nabídka:

vyloucen_problem.png
Identifikace problému a nabídka možných řešení
vyloucen_problem.png (54.56 KiB) Zobrazeno 4628 x

Protože si jste jisti správností chcete vyloučit pouze konkrétní „problém“. Zvolte Kliknutím zobrazíte podrobnosti. Otevře se nové okno:

neni_problem.png
Toto není problém - nevratný zásah !!!
neni_problem.png (15.1 KiB) Zobrazeno 4628 x

Stiskem tlačítka Toto není problém, je tento konkrétní problém vyřazen ze sledování a hlášení problému. Pokud nejde o ojedinělý úkaz, zrušte konkrétní typ kontroly na jedné z karet v okně Potenciální problémy.
Pokud vyřadíte určitý potenciální problém ze sledování a hlášení omylem, je naštěstí možné omyl napravit. Viz dále karta Záznamy.


Nastavení parametrů v okně Potenciální problémy
V horní části uvidíte pět záložek (karet). Prozatím přeskočme popis karty Záznamy, protože nejdříve musíte nastavit své preference. Na kartě Varování jsou výchozí nastavení programu Legacy, která si všechna můžete upravit. Pokud něco nechcete kontrolovat, prostě zrušíte u příslušného políčka zaškrtnutí.
Karta Varování nepotřebuje další komentář, nastavte si sami rozsah kontrol.

karta_varovani.png
Vyberte si co zaškrtnout a případně upravte limity
karta_varovani.png (21.57 KiB) Zobrazeno 4628 x

Karta Problémy obsahuje závažné typy možných chyb. Lze doporučit raději všechny typy chyb, pro jistotu, kontrolovat. Některé z těchto chyb by totiž mohly znehodnotit výsledky vašeho bádání.

karta_problemy.png
Raději kontrolujte všechno z této karty
karta_problemy.png (18.77 KiB) Zobrazeno 4628 x

V oblasti genealogie je zvykem dodržovat určité standardy pro shromažďovaná data. Karta Standardizace vám umožní tyto standardy nastavit a kontrolovat. Seriózní výzkum je charakterizován právě faktem, že záznamy údajů jsou konzistentní, a splňují základní standardy.

karta_stand.png
sami rozhodněte co za chyby je dobré kontrolovat
karta_stand.png (22.51 KiB) Zobrazeno 4628 x

Poslední kartou jsou Časové rozestupy. Zde jsou k nastavení varování, která vás upozorní na časové rozestupy v údajích o rodině, pokud jsou buď příliš dlouhé, nebo příliš krátké. Lze doporučit, abyste z počátku tato upozornění vypnuli, dokud nevyřešíte všechna ostatní varování, resp. chyby ve vaší databázi. Jinak byste mohli být zavaleni záplavou potenciálních problémů, která se poprvé může objevit. Až první zával zvládnete, budete asi chtít některé limity nastavit podle vlastních zkušeností. I tady platí „Jiný kraj, jiný mrav“ a různá prostředí a časová období mohou tolerovat odlišné „normy“.

karta_gaps.png
nejchoulostivější nastavení, ale časem je vyladíte
karta_gaps.png (21.52 KiB) Zobrazeno 4628 x

Vraťme se k první kartě Záznamy, na které zadáváte, které záznamy mají být zahrnuty do kontroly, a případně označení záznamů s pozitivním nálezem značkou. Můžete specifikovat, že Legacy má přeskočit ty záznamy, které byly označeny, že mají být vyloučeny ze seznamu potenciálních problémů. Jedná se osoby, u kterých jste v okně Informace o osobě zadali Vyloučit z potenciálních problémů a na 4 kartách vybrali a zaškrtli typy problémů, které u konkrétní osoby nemají být kontrolovány:

karta_zaznamy.png
První karta, na které zadáváte, které záznamy mají být zahrnuty do kontroly
karta_zaznamy.png (25.32 KiB) Zobrazeno 4619 x

Postup nápravy, jestliže jste zadali Toto není problém nedopatřením a rádi byste to vrátili zpět. Je to trochu složitější. Zvolte Pouze záznamy s problémy, které mají být vyloučeny a stiskněte Vytvořit seznam problémů nebo Zobrazit existující seznam problémů. Tato volba vygeneruje záznamy, které byly někdy v minulosti vyloučeny volbou Toto není problém ze sledování. Ze seznamu vyberte osobu, kterou chcete opět vrátit do sledování. Přejděte u této osoby do okna Informace o osobě, kde uvidíte u tlačítka Vyloučit z potenciálních problémů před popiskem tlačítka hvězdičku. Je-li na tlačítku zobrazena hvězdička, je to osoba, která byla vyloučena z nějakého problému. Klikněte na toto tlačítko, zobrazí se okno Vyloučit z potenciálních problémů se čtyřmi záložkami a min. na jedné ze záložek uvidíte zaškrtnutý problém. Zrušte zaškrtnutí u všech problémů, stiskněte Uložit a tím vrátíte tuto osobu zpět do sledování.

back_pp.png
vrácení osoby opět do sledování na potenciální problémy
back_pp.png (52.86 KiB) Zobrazeno 4619 x

Karta Záznamy nabízí, zejména pro uživatele Legacy s počtem osob v řádu vyšších tisíců, i možnost využívat kontrolu potenciálních problémů volbou Normální kontrola všech záznamů jen podle potřeby a ne kontinuálně. Pro běžného uživatele doporučuji kontinuální kontrolu potenciálních problémů, protože nebude frustrován dlouhým reportem o možných chybách. Ale možné jsou obě cesty.

Report Potenciální problémy
Vyvolat report lze z obrazovky Potenciální problémy anebo z menu. Report Potenciální problémy může mít podrobnou anebo stručnou podobu:
podoba_souhrnny_styl.png
souhrnná podoba Reportu
podoba_souhrnny_styl.png (25.48 KiB) Zobrazeno 4628 x

podoba_detail.png
Podrobná podoba Reportu s rukolapným vysvětlením podstaty potenciálního problému
podoba_detail.png (43.69 KiB) Zobrazeno 4628 x

Pozn.: Výstup reportu směrujte na obrazovku a teprve v náhledu zvolte tisk (přes virtuální tiskárnu), nepoužívejte volbu Vytvořit PDF z důvodu chybného zobrazení češtiny.
Výskyt chyb byste měli pravidelně kontrolovat pomocí reportu potenciálních problémů. Legacy vždy projde celou vaši databázi a zkontroluje data, zda neobsahují nějaké nesrovnalosti, které jste přehlédli. Některé možné problémy, které program najde, nemusí být chyby. Pro nové uživatele může být frustrující, když vyjede report se spoustou stránek (zažil jsem). Proto v klidu systematicky zkontrolujte nastavení parametrů a případně upravte. A samozřejmě skutečným chybám věnujte potřebnou pozornost.

Jak předcházet velkému počtu potenciálních problémů
Jednou z věcí, které povedou ke snížení počtu hlášených potenciálních problémů je vyloučit typy události, které se ze své povahy vyskytnou až po úmrtí osoby (hřbitov, vykonání závěti, úmrtní oznámení). Jak je z Potenciálních problémů globálně vyloučit? Přejděte do Zobrazení> Hlavní seznamy> Definice události, zvýrazněte takovouto událost a vpravo klikněte na Upravit.

ex_udalosti.png
globální vyloučení určité události z potenciálních problémů
ex_udalosti.png (46.83 KiB) Zobrazeno 4628 x

V horní části okna se zobrazí zaškrtávací políčka. Zkontrolujte, zda je zaškrtnuto políčko Vyloučit z reportu potenciálních problémů.
Další opatření, které sníží výskyt Potenciálních problémů, je seřadit seznamy dětí, manželství, události a médií. Přejděte na Nástroje> Další nástroje> Řazení seznamu děti, manželství, médií a události.

dal_tools.jpg
nastavení je pod volbou Další nástroje
dal_tools.jpg (184.14 KiB) Zobrazeno 4628 x

Zaškrtněte položky, které chcete, aby byly uváděny ve správném časovém sledu. Všimněte si velkého tlačítka dole Seřadit vybrané seznamy, kterým provedete okamžitou kontrolu všech vybraných seznamů a jejich správné seřazení.

sorting_pp.png
volby pro řazení seznamů
sorting_pp.png (17.21 KiB) Zobrazeno 4628 x

Posledním opatřením je lépe nastavit v nabídce Možnosti parametry. Přejděte na Možnosti> Přizpůsobit> Zadávání dat. Zde zaškrtněte vybraná zaškrtávací políčka a jste hotovi. Ukázka voleb:

parametry_options_pp.png
nastavení parametrů pro zápis vybraných prvků
parametry_options_pp.png (16.31 KiB) Zobrazeno 4628 x

Slovo závěrem
Každý slušný genealogický program nabízí techniky pro kontrolu konzistence a logické správnosti údajů. Legacy nabízí silný nástroj – sledování potenciálních problémů. Užitečná je možnost tisku reportu ve formátu PDF (přes virtuální tiskárnu), kterou hlavně ze začátku velice oceníte. Osobně využívám, zhruba jednou ročně, i další programy pro kontrolu celistvosti databáze. Sice to „zdržuje“, ale docílíte tak pořádku v datech. ;)

Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti