Nastavení Legacy – volba 3.x Formát údajů

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Nastavení Legacy – volba 3.x Formát údajů

Příspěvekod Falt » 26 črc 2020 08:55

Nejkratší cesta: velká ikona Legacy vlevo nahoře a ve spodním řádku Možnosti.

upperleft.png
zkratka k nastavení Legacy
upperleft.png (15.7 KiB) Zobrazeno 3785 x

Vybírejte v nabídce 3. Formát údajů:

option31.png
paleta nabáídek Formát údajů
option31.png (27.72 KiB) Zobrazeno 3785 x

Jednotlivé volby 3.1 a 3.2 mají prakticky shodné zásady. První velké písmeno převede první písmena na velká, pokud jste výrazy zapsali malými písmeny. Např.: anna marie bude převedeno na Anna Marie. Pokud jste ve výrazech zapsali některé písmeno velké, Legacy si bude myslet, že víte, co děláte a nebude váš zápis měnit. Např.: JUDr. nebo Ing. arch. zůstane JUDr. nebo Ing. arch. Volba Ponechat beze změn je jasná, záleží nakolik se na sebe můžete spolehnout.
Volba 3.3 má navíc možnost Velká písmena. Úplně všechna písmena v zápisu příjmení budou převedena na velká. Na to si dejte pozor, např. Otta z Losu by se uložil jako Otta Z Losu, a to byste určitě nechtěli.

POZOR! Nastavení na Velká písmena nebo První velké písmeno či Ponechat beze změn znamenají, že takto Legacy přepíše všechna příjmení v databázi. Není to o zobrazení, ale o uložení v databázi. Takže je rozumné nastavení První velké písmeno či Ponechat beze změn kvůli uložení a nastavení Velká písmena pro zobrazení (nikoli pro zápis) a naopak ponechat v pravidlech pro Potenciální problémy, když bylo příjmení chybně zapsáno velkými písmeny. Zobrazení příjmení velkými písmeny nastavíte pod volbou [color=#BF0000]3.4. Zobrazení příjmení[/color].

Zapeklitěji se může jevit volba 3.8 Rozlišovací znaky v seznamu dětí. Pro indikaci, že konkrétní dítě má partnera a případně svoje děti, nabízí Legacy dvě možnosti:

option38.png
nastavení rozlišovacích znaků v seznamu dětí
option38.png (29.5 KiB) Zobrazeno 3785 x

Možnost první: Použít tučné písmo a podtržení čísel pro indikaci partnerů a pokračující linie.
Pro indikaci partnera můžete vybrat tučné písmo pro jméno dítěte a pokud má navíc i svoje vlastní děti, bude podtrženo číslo dítěte. Tuto možnost nedoporučuji, je méně přehledná a poněkud se „bije“ s využitím funkce Přímá linie.

Možnost druhá: Použít § a + na konci jmen pro indikaci partnerů a pokračující linie
Legacy na kartě Rodina u jména dítěte, pokud je dítě sezdáno a má navíc i svoje vlastní děti, vloží znak "+" (v ukázce děti 1, 2, 6). Pokud vlastní děti nemá, ale je sezdán(a) vloží program znak "§" na konci jména (v ukázce dítě 5). Pokud nemá ani partnera ani děti, není u jména vložen žádný indikátor (v ukázce děti 3 a 4). Dítě 6 je v ukázce navíc označeno jako preferované, a součást přímé linie.

option38-2.png
ukázka zobrazení při druhé možnosti
option38-2.png (12.63 KiB) Zobrazeno 3785 x

Volbu Označit preferované děti v seznamu dětí ( * ) vyberte pro zobrazení preferovaného dítěte hvězdičkou. "Preferované" dítě je obvykle dítě ve vaší přímé linii, označené hvězdičkou před jménem. Indikace preferovaného dítěte usnadní pohyb po vaší linii od jednoho potomka k dalšímu.

Pokud volbu Označit děti přímé linie v seznamech (tučně) vyberete, budou děti z přímé linie zobrazeny tučným písmem (postup volby Přímá linie viz nápověda).

Další zajímavá volba je 3.9 Indikátor Žije. Program Legacy nabízí výrazné označení, zda hlavní dvě osoby, tj. Manžel, Manželka + Děti pod nimi, jsou označeny jako žijící. Zatrhněte volbu Označit žijící osoby. Otevře se okno Výběr barvy s širokým výběrem, včetně vlastního odstínu. Od tohoto okamžiku bude viditelné barevné označení osob Manžel nebo Manželka a čísla dítěte, pokud osoba žije (v ukázce použita námořnická modř).

live_navy.png
zvýraznění Otec, Matka, Děti pokud žijí
live_navy.png (38.77 KiB) Zobrazeno 3785 x

Poslední zajímavá volba je 3.11 Označení nevyplněného záznamu. Legacy nabízí jako základní možnost Vložit text "Neznámý" do pole jméno. Jako druhou možnost nabízí Ponechat prázdné pole. Osobně užívám druhou variantu a do pole pro příjmení vypisuji osvědčenou zkratku Xx. Osvědčila se mi v tom, že žádné reálné příjmení, začínající hláskou X nemám a je naprosto srozumitelná.

Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti