Seznam manželství

Úvodní rady k použití programu Legacy Family Tree
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Seznam manželství

Příspěvekod Falt » 31 srp 2021 07:32

Seznam manželství je trochu nevyužívaný. Přitom nabízí pár šikovných možností, které se mohou hodit. Pro jeho zobrazení volte z menu Zobrazit > Seznam manželství. Uvidíte takovouto obrazovku:

marr_list.png
Seznam manželství
marr_list.png (119.47 KiB) Zobrazeno 4354 x

Přehled manželství lze uspořádat podle MRIN, podle Příjmení manžela anebo rodného příjmení manželky. Stačí kliknout v horní nabídce na tlačítko MRIN, Manžel nebo Manželka (označena zeleně). Pokud je známo datum a místo sňatku, objeví se pro vybraný pár známé údaje pod Seznamem manželství. Tam je také možno nastavit připomenutí pro vybraný sňatek na kartě Domů. Toto připomenutí lze nastavit i na obrazovce Informace k manželství:

marr_info.jpg
připomenutí dne svatby lze nastavit i na obrazovce Informace k manželství
marr_info.jpg (86.57 KiB) Zobrazeno 4354 x

Pokud budete tisknout Seznam manželství (volba pod tlačítkem Možnosti), je nutné nejprve nastavit třídění, jaké potřebujete.
Pozn.: MRIN je unikátní číslo pro konkrétní manželství, zatímco čísla RIN jsou unikátní čísla pro konkrétní osoby. V Seznamu manželství můžete zviditelnit i čísla RIN. Jak? V Nastavení zvolte oddíl 8.2 Zobrazení čísel u jmen a zaškrtněte volbu Zobrazit čísla RIN na všech Seznamech osob. Osobně to nepreferuji, považuji to za nepřehledné, ale tuto možnost Legacy nabízí. Vypadá to pak takto:


marr_list_RIN.png
zobrazení i čísel RIN
marr_list_RIN.png (60.68 KiB) Zobrazeno 4354 x

Rychlé vyhledání manžela nebo manželky
Pokud je seznam dlouhý, můžete manžela nebo manželku rychle vyhledat zapsáním začátku příjmení do příslušného pole. Tak, jak údaj zapisujete, Legacy automaticky přeskočí na nejbližší jméno v seznamu.
Kliknutím na tlačítko písmena nad mřížkou přeskočíte na první jméno manžela (manželky) začínající tímto písmenem. Na začátek nebo na konec seznamu můžete přejít kliknutím na tlačítko První nebo Poslední (vlevo resp. vpravo od tlačítek s písmeny).

Značkování
Zobrazení značek u jednotlivců nastavujete v Nastavení > Obecná nastavení > Možnosti značek, kde zaškrtnutím volby Povolit možnosti značkování rozhodnete, zda se u jednotlivých osob zobrazí anebo nezobrazí značky 1 až 9.
V seznamu manželství je situace s nabídkou značek jiná nežli u jednotlivých osob. V Seznamu manželství se značky zobrazují volbou Možnosti > Zobrazit sloupce se značkami. Na kartách Rodina a Předkové se však značky zobrazují neustále, tady zobrazení značek nelze vyřadit.

Jak se provádí značkováni? Na kartách Rodina a Předkové stačí kliknout na číslo značky, v Seznamu manželství je nutný dvojklik, kterým přejdete na kartu Rodina pro vybrané manželství. Přímo se v Seznamu manželství značkovat nedá. Co je naopak v Seznamu manželství možné, je nastavení podmínek pro Rozšířené značkování, volbou Možnosti > Rozšířené značkování. Na tutéž obrazovku se dostanete i pravým klikem na jakoukoli značku na kartě Rodina nebo Předkové.

adv_mar_tag.jpg
Rozšířené značkování manželství (s chybami 1 až 5)
adv_mar_tag.jpg (37.9 KiB) Zobrazeno 4354 x

Obrazovka Rozšířené značkování manželství umožňuje pro každé číslo značky přidat slovní popis, který vám připomene, na co jste ji použili. Na uvedené ukázce je krásně vidět, jak se to dělat nemá, protože popisy chybí a dávno již není zřejmý účel a cíl použité značky. Musím se polepšit. :cry:

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Seznam manželství

Příspěvekod 747 » 02 zář 2021 14:34

Já značkování manželství používám, včetně popisu u všech značek. Ale nevím, jak si vytisknout všechna manželství s určitou značkou, třeba se značkou 2. Poradíte mi?
:roll:

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznam manželství

Příspěvekod Falt » 02 zář 2021 14:49

Naštěstí tohle Legacy umí velmi dobře. Prvním krokem je nalézt všechna manželství, která jsou označena značkou 2. Jak? V menu Hledat > Najít > Podrobné hledání. Do podmínek zadejte, že hledáte manželství, se značkou manželství 2, rovná se označené a spusťte.

marr_search_tag.jpg
Zadání parametrů hledání
marr_search_tag.jpg (57.32 KiB) Zobrazeno 4343 x

Získáte výběr všech manželství se značkou 2. Ve druhém kroku si ve výsledku hledání zadejte Možnosti > Tisk a upravte si možnosti reportu.


Zpět na “Začínáme s Legacy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů