Přehled kapitol nápovědy

Jednotlivé soubory nápovědy k administrativní sekci TNG a vysvětlující komentáře
Falt
Příspěvky: 305
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Přehled kapitol nápovědy

Příspěvekod Falt » 15 úno 2016 07:18

Představujeme obsah jednotlivých kapitol nápovědy k TNG ve verzi 10. Obsah je uspořádán abecedně s heslovitou charakteristikou zaměření konkrétní kapitoly. Bohužel původní záměr, opatřit jednotlivé názvy kapitol odkazem na text, nelze uskutečnit, protože prostředí phpBB neumožňuje zařadit tolik odkazů do jednoho příspěvku. Proto jsme nuceni vytvořit 36 příspěvků, pro každou kapitolu samostatně, aby odkazy bylo možné realizovat. Tento diskomfort bude na druhé straně vyvážen možností diskutovat adresně ke konkrétním tématům nápovědy.

Alba
Album v TNG je skupina médií. Album může obsahovat jakýkoli počet médií a konkrétní médium může být součástí více alb. Podobně jako jednotlivé médium může být album připojeno k osobě, rodině, pramenu, zdroji informací (repozitáři) nebo místu. Pod pojmem média rozumíme soubory, které nejsou ukládány do TNG - primárně y na obrázky, ať už fotky anebo skenované dokumenty

Citace
Citace je na záznam pramenu, provedená s úmyslem prokázat pravdivost nějakého údaje. Pramen obvykle všeobecně popisuje, kde byl uvedený údaj nalezen (např. matrika nebo sčítací arch), zatímco citace obvykle obsahuje konkrétní informaci (např. na které stránce). Jeden záznam pramenu může být citován vícekrát u různých osob, rodin, poznámek nebo událostí.

Data
Práce s daty ve formátu Gedcom. Import dat v tomto formátu do TNG (základní postupy při aktualizaci dat) a případný export dat z TNG ve formátu Gedcom.

Druhotné procesy
Druhotné procesy jsou operace, které lze provést na importovaných datech bezprostředně po ukončení importu.

Google Maps
Google Maps - v TNG je k dispozici nastavitelná mapa od firmy Google

Hledá se
Funkce Hledá se umožňuje vytvořit seznam osob nebo fotografií, u kterých hledáte pomoc pro jejich správný popis.

Hřbitovy
TNG ukládá seznam všech hřbitovů (názvu, města, okresu, kraje, země nebo souboru mapy).

Jazyky
Chcete-li umožnit návštěvníkům vašich stránek zobrazit stránky mimo výchozího jazyka také v jiných jazycích, musíte nastavit každý jazyk, který má být podporován.

Kolekce
Kolekcí se v TNG rozumí skupina médií. Standardní kolekce v TNG jsou Fotografie, Dokumenty, Náhrobky, Vyprávění, Videa a Zvukové záznamy. TNG však umožňuje vytvářet i vlastní kolekce. Kolekce není omezena jedním typem souboru.

Manažer módů
Manažer módů nabízí řádkový souhrn stavů módů, který může být rozšířen na zobrazení kompletního popisu a chyb. Seznam souborů, které daný mód ovlivňuje, lze zobrazit přejetím kursorem myši nad znaménkem + ve sloupci Soubory. K rozbalení všech záznamů a zobrazení stavu můžete použít také tlačítko Rozbalit vše v horním menu. Volba Rozbalit vše je užitečná při filtrování seznamu na stavy Částečně nainstalováno nebo Nelze nainstalovat, takže můžete vidět chyby, které se zde objevují.

Média
Média v TNG představují externí soubory pro písemné dokumenty, fotografie a obrázky, audia a videa ve vhodném formátu. Práce s médii je choulostivá na možné chyby a nepřesnosti.

Místa
Nastavení možností prezentace míst.

Nastavení
Základní konfigurace TNG: Základní nastavení, Nastavení schémat, Nastavení protokolování, Nastavení importu dat, Nastavení map, Nastavení šablony

Nastavení importu dat
Tabulka předvoleb pro import dat přes Gedcom s vysvětlením

Nastavení mapy
Tabulka předvoleb pro Google Maps s vysvětlením

Nastavení protokolování
Tabulka předvoleb pro zaznamenání akcí návštěvníků a administrátora.

Nastavení schémat
Předvolby pro schémata předků, potomků, příbuzenských vztahů, časové osy a společných prvků.

Nastavení šablony
Přizpůsobení vzhledu úvodní stránky pro zvolenou šablonu, vřetně cizojazyčných verzí zobrazení

Obslužné programy
Zálohování, obnovování & optimalizace dat v tabulkách - nezbytná činnost uživatele TNG po každém importu dat nebo zásazích do dat.

Osoby
Nastavení možností prezentace osob.

Poznámky
Nastavení možností prezentace poznámek.

Prameny
Nastavení možností prezentace pramenů.

Reporty
Práce s reporty. Vytváření, úprava, odstranění, otestování.

Repozitáře
Nastavení možností prezentace zdrojů informací - repozitářů.

Rodiny
Nastavení možností prezentace rodiny.

Různé
TNG v této sekci spravuje tři okruhy témat: Poznámky, Co je nového a Hledá se.

Spojení
Spojení je záznam vztahu mezi dvěma osobami, mezi dvěma rodinami nebo mezi osobou a rodinou. Dvě osoby či rodiny, které jsou propojeny pomocí spojení, nemusí být příbuzné.

Stromy
TNG sice umožňuje najednou podporu více stromů, ale protože jsou stromy samostatné, nelze propojit osobu z jednoho stromu s osobou nebo rodinou z jiného stromu. Z tohoto důvodu by měly být osoby navzájem spojené udržovány ve stejném stromě.

Události
Události obvyklé jako je narození, úmrtí, sňatek a některé další se vkládají na hlavní stránce osoby, rodiny, pramenu a zdroje informací a jsou uloženy do odpovídajících tabulek v databázi. Dokumentace TNG na tyto události uje jako na "standardní" události. Všechny ostatní události jsou nazývány "vlastní" události.

Události časové osy
TNG umožňuje nastavit zobrazení časové osy pro porovnání událostí v životě osob s objektivními událostmi, které se v inkriminovaném období udály.

Uživatelé
Nastavení práv jednotlivých uživatelů.

Větve
Větev je podmnožina osob v určitém stromě, které jsou označeny společnou značkou. Osoba v databázi může patřit do více větví. TNG dovede omezit přístupová práva uživatelů jen na osoby a rodiny v určité větvi, namísto na celý strom.

Více informací
Tato obrazovka vám umožní zapsat další údaje spojené se standardními typy událostí. Pokud je některé z těchto polí vyplněno, ikona Více (znaménko plus) bude mít v roku zelenou tečku.
Vlastní typy událostí
TNG automaticky nastaví vlastní typy událostí pro všechny nestandardní události, které obsahuje váš soubor GEDCOM, ale nastavit vlastní typy událostí můžete také ručně.

Začínáme
Zásady postupu při instalaci programu TNG nebo při instalaci vyšší verze (upgrade).

Základní nastavení
Konfigurace 11 oddílů TNG (Databáze, Názvy tabulek, Umístění a složky, Vzhled a definice stránek, Média, Jazyk, Ochrana údajů, Jména, Hřbitovy, Mail a registrace, Různé)

Zpět na “Nápověda k TNG 10”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host