Reporty - stručný úvod

Tipy a návody pro tvorbu vlastních sestav a výstupů z TNG.
Falt
Příspěvky: 364
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Reporty - stručný úvod

Příspěvekod Falt » 13 zář 2018 09:18

Reportem se v TNG rozumí uživatelský seznam osob (nebo jiných prvků) z vaší databáze. Vy rozhodnete, která pole mají být zobrazena, které osoby či prvky mají být do reportu vloženy a jak má být výsledek seřazen. Pro vytvoření reportu můžete použít rozhraní pro tvorbu reportů v TNG nebo můžete místo toho použít příkazy SQL. Složité reporty lze vytvořit pouze příkazy SQL.
Reporty mohou být aktivní (budou je vidět návštěvníci stránek) či neaktivní (viditelné jen pro potřeby administrátora).
Pomocí reportů můžeme prezentovat velmi zajímavé skutečnosti, třeba kdo má dnes narozeniny anebo výročí manželství, povolání předků, sourozenci z jedné rodiny, kteří si vzali sourozence z jiné rodiny. Pro potřeby administrace můžeme kontrolovat specifické skutečnosti, třeba přiřazení obrázků k pramenům, popis a titulek pramenů, přehled všech médií, přehled vlastních událostí i s poznámkami atp.
Reporty jsou v TNG vedeny pod samostatnou volbou Reporty. Pokud existuje alespoň jeden aktivní report, objeví se v této nabídce. Pokud jich je více budou uspořádány podle přiřazeného pořadí a reporty se stejným pořadím abecedně podle názvu. Pokud je některý report mimořádně zajímavý, můžeme z něj vytvořit samostatnou stránku v TNG a volání této stránky přidat do rozbalovacího menu.
Každý nově vytvořený report potřebuje zapsat název reportu a stručný popis, které se objeví v záhlaví zobrazeného reportu.

Formát výstupu reportu
Konečná podoba reportu je vždy tabulka. Počet řádků tabulky lze upravit pod volbou Administrace | Nastavení | Konfigurace | Základní nastavení | Různé | Maximální počet výsledků hledání. Mně se osvědčila volba mezi 30 až 40 řádky. Také se mi osvědčilo použít opravný mód Report Footer – viz https://tng.lythgoes.net/wiki/index.php?title=Report_Footer, protože šikovně zařídí opakování názvů sloupců i ve spodním řádku tabulky. A protože je výstupem tabulka, nabízí TNG i export kteréhokoliv reportu do spreadsheetu (Excel, LibreOffice …) v podobě souboru CSV, odděleného čárkami, pro případné další zpracování. Ukázka:

ukazka1.gif
ukázka reportu s opakováním názvů sloupců ve spodním řádku
ukazka1.gif (17.74 KiB) Zobrazeno 2106 x


Čeština v záhlaví
Pokud si report nevytváříme sami, budeme narážet na nečeské výrazy v záhlaví výstupní tabulky. Základní metoda pro počeštění výrazů v záhlaví reportu je vlastní překlad výrazů. Jak? K tomu slouží soubor cust_text.php, který najdeme ve složce … \languages\Czech-UTF8\.
Ukázka počeštění záhlaví (k příkladu výše):
ukazka3.gif
zápis proměnné do souboru cust_text.php
ukazka3.gif (1.92 KiB) Zobrazeno 2106 x


K čemu jsou dobré neaktivní reporty
Jak je výše uvedeno, slouží pro potřeby administrátora. Nejčastěji to jsou ad hoc dotazy, které doplňují možnosti rozšířeného vyhledávání, konkrétní dotazy na určité skupiny osob, míst, událostí, poznámek, pramenů nebo citací pramenů. Tyto reporty již nelze bez znalosti SQL syntaxe vytvářet. Typický příklad je na odkazu http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=49&t=179

Vytvoření reportu v rozhraní pro tvorbu reportů
Velké procento reportů lze vytvářet i bez znalosti SQL, protože TNG nabízí vlastní rozhraní pro tvorbu reportů. Detailní metodika překračuje rámec úvodního příspěvku. Ale zájemci si mohou postup prostudovat na demo ukázkách na domovské stránce TNG http://lythgoes.net/genealogy/demoframes12-admin.html, kde je postup na několika reportech předveden. Ku příkladu jednoduchý dotaz na osoby bez data narození vypadá takto:

ukazka2.gif
ukázka tvorby reportu pomocí vlastního TNG rozhraní (bez znalosti SQL)
ukazka2.gif (15.7 KiB) Zobrazeno 2106 x

Doporučuji se také podívat na příspěvek http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=49&t=131

Hodně zdaru při práci s reporty! ;)

Falt
Příspěvky: 364
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Reporty - jak na jejich řazení

Příspěvekod Falt » 07 dub 2019 18:15

Poznámka: Řazení reportů má svoje pravidla. Jsou nastavena v souboru admin_reports.php (okolo řádku 64). Výchozí nastavení pořadí je: Pořadí, Název reportu a ID číslo reportu. Řazení lze opravným módem upravit, ale mnoho si tím nepomůžeme. Potřebovali bychom najednou dva až tři přehledy s reporty, s různým pořadím, ale to nejde zařídit. Praktičtější je upravit nastavení zobrazených řádků tak, aby se najednou zobrazily všechny reporty. Jak? Nastavení >> Konfigurace >> Základní nastavení a v poli Maximální počet výsledků hledání zvýšíme počet podle potřeby, např. na 200.

Proč o tom vůbec píšu? Řada reportů je šikovná jako zdroj dat pro práci v Excelu, jestliže potřebujeme kombinovat více datových polí, která nejsou všechna v jediné tabulce TNG.

Zvykl jsem si výstupy do Excelu pojmenovávat podle ID čísla reportu - např. Report_220.xls. Potom se mi hodí, jsou-li vidět najednou všechny reporty, protože si přes Ctrl+F vyvolám vyhledávání a tam si zadám ID číslo reportu, které bych rád exportoval do CSV. Vygenerovaný soubor otevřu v LibreOffice a po případných úpravách jej pod názvem Report_xxx uložím jako Excelovský soubor.
:|

Falt
Příspěvky: 364
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Reporty - jak na jejich řazení 2. díl

Příspěvekod Falt » 15 kvě 2019 13:28

Všechno napsané je sice pravda, ale je tu ještě další možnost, naštěstí.
V phpMyAdmin můžeme otevřít tabulku tng_reports. Po jejím otevření můžeme zvolit volbu Export, vybrat Vlastní - zobrazí všechna nastavení, Formát: OpenDocument Spreadsheet a vespod volbu Přidat jména polí na první řádek. Po stisku tlačítka Proveď se nám v prostředí LibreOffice otevře soubor, ve kterém je úplný seznam našich reportů.
Pod názvem reportname se skrývá Název reportu, pod názvem reportID se skrývá ID číslo reportu a pod názvem ranking je uvedeno pořadí reportu.
Nyní si můžeme tento soubor seřadit jak potřebujeme (třeba i ve více verzích) a uložit "pod palec", třeba na plochu. A máme pomůcku pro rychlou orientavi v přehledu reportů v TNG. A o to šlo! :D


Zpět na “Reporty”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host