Report Přehled médií (a téma KOLEKCE)

Tipy a návody pro tvorbu vlastních sestav a výstupů z TNG.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Report Přehled médií (a téma KOLEKCE)

Příspěvekod Falt » 21 čer 2019 15:52

TNG v základní podobě má nástroj pro práci s mediálními soubory, což jsou zejména fotografie, dokumenty, skeny matričních záznamů či sčítacích archů, videa, audio soubory, případně Magazíny (Folios).

admin_media.gif
klasická podoba nástroje pro práci s médii
admin_media.gif (19.88 KiB) Zobrazeno 5816 x

Nicméně výrazně efektivnější je tento nástroj po instalaci opravného modu Admin Media Search, protože přibude řada šikovných voleb. https://tng.lythgoes.net/wiki/index.php/Admin_Media_Search

admin_media_search.gif
vylepšená podoba - další volby
admin_media_search.gif (22.96 KiB) Zobrazeno 5816 x

Základem veškeré práce je volba kolekce. Proto si stručně zopakujme, co jsou kolekce. Nápověda říká:
Kolekcemi se v TNG rozumí typ média. Standardní kolekce v TNG jsou Fotografie, Dokumenty, Náhrobky, Vyprávění, Videa a Zvukové záznamy, ale TNG vám umožní vytvořit i vlastní kolekce. Kolekce není omezena jedním typem souboru. Např. obrázky .jpg mohou být součástí kterékoli kolekce, nejen fotografií a dokumentů, a kolekce Fotografie nemusí obsahovat pouze obrazové soubory.
V TNG lze podle potřeby vytvářet vlastní kolekce a případně je upravovat či smazat. Pouze musíme dodržovat tyto zásady:
Chcete-li přidat novou kolekci, klikněte na tlačítko "Přidat kolekci" kdekoli je viditelné (např. na obrazovkách Média, Přidat média a Upravit média). Po zobrazení malého okna vyplňte formulář. Význam jednotlivých polí je následující:
ID číslo kolekce
Velmi krátký řetězec znaků, který slouží jako identifikátor této kolekce. Neměl by obsahovat mezery ani žádné znaky, které nejsou alfanumerické, a měl mít maximálně 10 znaků. Např. pokud jste vytvořili kolekci pro vojenské záznamy, do tohoto pole byste měli zapsat "military". Tato hodnota se nikde nezobrazí, takže není důležité, jak ji pojmenujete, ale musí být jednoznačná.
Exportovat jako
Když exportujete soubor GEDCOM, který obsahuje média, soubor bude obsahovat řádek pro každou položku označující, o jaký typ média jde. Mělo by to být jedno slovo zapsané velkými písmeny. Např. fotografie se bude exportovat s typem "PHOTO". Pokud jste vytvořili novou kolekci nazvanou "Noviny", do tohoto pole můžete vložit "NEWSPAPER".
Zobrazený titul
Jde o název, který bude zobrazen kdekoli je zmíněna kolekce a kdekoli je zobrazena položka z této kolekce. Zobrazený titul může být o něco delší než ID číslo kolekce, ale měl by být také relativně krátký. Při použití stejného příkladu můžete do tohoto pole vložit "Vojenské záznamy". Standardně bude název, který zapíšete, použit ve všech jazycích. Pokud podporujete více jazyků a chcete, aby byl Zobrazovaný název přeložen do jazyků, které podporujete, budete do souboru "cust_text.php" ve složce každého jazyka muset vytvořit zápis. Klíčem proměnné $text by mělo být ID číslo kolekce a hodnotou je Zobrazovaný titul. V tomto příkladě by měl zápis vypadat takto:
$text['military'] = "Vojenské záznamy";
Tento zápis vložte do souboru cust_text.php v každém jazyce a přeložte pouze část "Vojenské záznamy". Klíč neboli ID číslo ("military") by neměl být přeložen.
Název složky
Název fyzické složky nebo adresáře na vašich webových stránkách, kde budou položky z této kolekce uloženy. Měl by být relativně krátký, bez mezer a s pouze alfanumerickými znaky (např. "military"). Po zápisu hodnoty můžete kliknout na tlačítko "Vytvořit složku". Měli byste uvidět zprávu o tom, zda bylo vytvoření úspěšné či nikoli. Pokud váš server tuto operaci nepovoluje, musíte pro vytvoření složky použít program FTP nebo nějaký online správce souborů. Složka by měla být vytvořena ve stejné rodičovské složce jako složky kolekcí "photos", "documents", "histories" a dalších. Aktuální název musí přesně odpovídat názvu, který jste zapsali ("Military" není stejné jako "military").
Lokální umístění
Zadejte základní cestu nebo cesty (více položek oddělte čárkami), kde jsou soubory z této kolekce umístěny na vašem domácím počítači. Jinými slovy, v případě, že soubory v počítači se nachází ve složce "C:\Genealogie\Soubory", to je to, co byste sem měli zadat. TNG pak oddělí tuto část z každého příchozího názvu cesty a ponechá pouze název souboru nebo název další podsložky. Pokud soubory pro tuto kolekci jsou v místním počítači na více místech nebo pokud na ně váš soubor GEDCOM odkazuje, zadejte tyto cesty jako vícenásobný zápis. Pokud jsou některé z vašich souborů umístěny v podsložkách tohoto umístění a na svých webových stránkách chcete tuto strukturu zachovat, podsložky nezadávejte do tohoto umístění. Chcete-li, aby se všechny soubory dostaly na vašem webu do stejné složky, ponechte toto pole prázdné. Pokud toto pole je prázdné, TNG automaticky odstraní všechno mimo názvů souborů.
Soubor s ikonou
Musíte vytvořit svoji vlastní ikonu nebo použít nějakou existující a název souboru s ikonou zapsat do tohoto pole. Soubor s ikonou může být umístěn v hlavní složce TNG nebo jej můžete uložit do složky "img" spolu s ostatními standardními ikonami (jako "tng_photo.gif" nebo "tng_doc.gif"). Pokud jej uložíte do složky "img", musíte k názvu souboru přidat příponu "img/".
Soubor náhledu
Toto je název výchozího obrázku náhledu této kolekce. Jinými slovy, pokud vytvoříte v této kolekci mediální položku a pro tuto specifickou položku nepoužijete náhled, obrázek zapsaný zde bude použit jako náhled. Obrázek náhledu může být uložen v hlavní složce TNG nebo jej můžete uložit do složky "img" spolu s ostatními standardními ikonami. Pokud jej uložíte do složky "img", musíte k názvu souboru přidat příponu "img/".
Pořadí v zobrazení
Zde zapište celé číslo, které bude udávat pořadí, ve které bude vaše vlastní kolekce zobrazena v rozbalovacích nabídkách ve veřejné oblasti. Nižší čísla se objeví jako první.
Stejné nastavení jako
Možná jste si všimli, že se obrazovky Přidat médium a Upravit médium trošku mění v závislosti na zvolené kolekci. Toto pole "stejné nastavení jako" vám umožní označit, kterou standardní kolekci vaše nová kolekce nejvíce připomíná, s ohledem na uspořádání těchto obrazovek.

Po vyplnění jednotlivých voleb je nutné nastavení uložit tlačítkem Uložit (úplně dole – mimo obrázek).


kolekce.gif
Kolekce - nastavení
kolekce.gif (8.01 KiB) Zobrazeno 5816 x

Po volbě konkrétní kolekce se nám zobrazí přehled všech médií, které náleží do této kolekce. To je velmi šikovné. Ale co když náležejí do zvolené kolekce stovky souborů? Pak už to přestává být přehledné, a přitom jsou možnosti tisku velmi omezené.
Jak situaci vylepšit? V prastaré sbírce 221 reportů od Nizozemce jménem Henny Savenije je i jednoduchý report, který vyrobí přehled všech našich médií, a při tom zobrazí i ID číslo kolekce (nikoliv „Display Title“) viz https://tng.lythgoes.net/wiki/index.php?title=Report:_Media_overview_by_media_type. Výstup z reportu vypadá takto:

report_media.gif
výstup z Reportu
report_media.gif (14.92 KiB) Zobrazeno 5816 x

Další postup je obecně známý. Pomocí volby Soubor CSV oddělený čárkami lze vyexportovat úplně všechny kolekce a mediální soubory. Soubor CSV lze následně otevřít např. pomocí aplikace Libre Office a pro další práci vytřídit jednotlivé kolekce. V této podobě již lze z kolekcí vybírat co je potřeba a výběry si vytisknout.

Zpět na “Reporty”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů