Jak dohledávám prababičky a pradědečky pomocí TNG

Tipy a návody pro tvorbu vlastních sestav a výstupů z TNG.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak dohledávám prababičky a pradědečky pomocí TNG

Příspěvekod Falt » 23 čer 2019 19:06

Ověřil jsem si, že je sice možné, ale někdy velmi složité dohledávání osob s chybějícími prameny k narození (a podobně i k úmrtí či svatbě) jenom za pomoci Legacy. Proč? Nezvykl jsem si zapisovat odhadované roky životní události pomocí značky asi resp. cca. Kdysi to neměly některé genealogické programy rády. Doba ale pokročila a tuhle preventivní praxi mohu vřele doporučit. Nicméně já už se na předložky nepředělám.

Funkce Hledat v Legacy totiž nedovede vyhledávat případy, kdy je vyplněný pouze rok události čili neúplné datum. Lze to sice velmi pracně obejít, ale raději jsem se poohlédl po jiné alternativě jak na problém. Řešení nabídlo TNG. První úlohou bylo nalézt report, který by vygeneroval přehled osob s místem, okresem a krajem jejich narození, aby bylo snazší vyhledat příslušné matriky. Protože jsem žádný vhodný nenašel, musel jsem si jej napsat sám. Lze jej samozřejmě dále vylepšovat a popřípadě upravit pro jiné životní událostí nežli narození. Zde je script v SQL:
SELECT birthplace, REVERSE(SUBSTRING_INDEX(REVERSE(SUBSTRING_INDEX(birthplace,",",2)),",",1)) as District, REVERSE(SUBSTRING_INDEX(REVERSE(SUBSTRING_INDEX(birthplace,",",3)),",",1)) as Kraj, personID, lastname, firstname, birthdatetr, deathdatetr, gedcom FROM tng_people ORDER BY District, lastname, firstname, birthdatetr DESC;

A zde je ukázka výstupu:

report_osob.gif
výstup z reportu osob, uspořádaný podle místa, okresu a kraje
report_osob.gif (21.49 KiB) Zobrazeno 7151 x

Nyní následuje obecně známý postup – export do CSV. Výsledek otevírám v Libre Office, vyházím osoby s narozením po roce 1920 a uspořádám řazení podle kraj, okres, místo, rok narození. Protože v Libre Office nedovedu pracovat se vzorci, uložím si vzniklý soubor jako excelovský soubor xls. Získal jsem dobrý základ.

Ve druhém kroku otevřu Legacy a vyberu si Hledat, Chybějící prameny a zaškrtnu si Datum a místo narození:

legacy_chybejici_prameny.gif
hledání osob s chybějícími prameny k narození
legacy_chybejici_prameny.gif (21.53 KiB) Zobrazeno 7151 x


Legacy vyhotoví seznam odpovídajících osob. Tento seznam si vytisknu jako CSV soubor:

legacy_tisk_seznamu.gif
nastavení tisku seznamu z hledání
legacy_tisk_seznamu.gif (24.78 KiB) Zobrazeno 7151 x

Tiskem získávám soubor, který lze otevřít přímo v Excelu (a převést text do sloupců). Tento soubor seřadím podle čísel RIN vzestupně (jinak by nefungoval další krok s vyhledávácí funkcí). Vrátím se k souboru, který vznikl z reportu TNG. Tady budu potřebovat vzájemně přiřadit informace z TNG a z Legacy. Nejprve ve sloupci ID číslo osoby provedu smazání všech písmen I, kterými začíná ID číslo osoby. Založím si nový sloupec (pro kontrolu), který si nazvu Celé jméno a jsem u cíle. V novém sloupci využiji funkci SVYHLEDAT, pomocí které si ke každému ID číslu osoby vyhledám v souboru z Legacy odpovídající text ve sloupci Příjmení, Křestní jména (pro kontrolu, že je vše OK). Samozřejmě, že výstup z TNG je širší nežli z Legacy, proto se někde namísto kontrolního textu objeví chybová hláška #NENÍ_K_DISPOZICI. To je informace, že této osobě nechybí záznam pramene k narození. Takže všechny tyhle řádky mohu klidně smazat a zbyde mi seznam zájmových osob, po kterých budu pátrat v matrikách.
:D

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dohledávám prababičky a pradědečky pomocí TNG

Příspěvekod Falt » 04 črc 2019 14:41

Drobná oprava. Soubor CSV se netiskne, ale vytváří. Takže jej vytvořím. Omlouvám se, že matu čtenářové. :cry:


Zpět na “Reporty”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti