Taktika při organizaci databáze Legacy a TNG

Jak zapisovat a evidovat data.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Taktika při organizaci databáze Legacy a TNG

Příspěvekod Falt » 28 úno 2016 18:41

Možná máte podobné dilema. Jakmile si začnete s TNG jako nástrojem pro prezentaci výsledků svého bádání, narazíte na problém, zda vést v Legacy i předky, u kterých je známo minimum detailů. Např. jste je objevili v matričním záznamu k jejich potomkům. Blíže vysvětlím: najdu ve starých matrikách záznam o narození osoby a z něj mohu občas odvodit nejen kdo byl otec této osoby (a zpravidla křestní jméno matky), ale často i jméno otcova otce, čili děda narozené osoby. Z pohledu badatele je to nesporně významný objev. Z pohledu prezentace zjištěných fakt už ale poněkud do diskuse, protože neznáme žádné detaily. Takže zapsat nebo nezapsat?

V čem je vlastně problém? Ke každému zapsanému předku již existující osoby si Legacy rezervuje v databázi nové číslo pro jeho rodinu (manželství) ještě dříve, než zapíšeme partnera. To je správná a užitečná praxe. Nicméně z pohledu prezentace v TNG takhle vznikají jakoby falešné rodiny, tedy neúplné, jenom s tatínkem, o kterém nic bližšího zatím nevíme. To je poněkud nepříjemné a vypadá to divně, protože prezentace takové osoby připomíná noty na buben.

Můžeme samozřejmě takovouto informaci přidat "jenom" do badatelských poznámek, aby se v TNG nezobrazila (pokud jsme potlačili zobrazení tohoto typu poznámek). Nebo, chceme-li tuto informaci v TNG zobrazit, můžeme ji zařadit do vlastní události Rodina. Ale tímto postupem přijdeme o pohotový stav naší databáze v Legacy, kde by bylo užitečné si tyhle osamělé nomády mezi předky podchytit, abychom je mohli operativně zkompletovat o jejich partnery, jakmile narazíme na správný pramen informací.

Jde vůbec uvést do souladu tyto protichůdné požadavky na prezentaci v TNG a na "pracovní" charakter databáze v Legacy? Naštěstí to jde. Řešení mi vnukla moje známá, velmi zkušená badatelka. Pomůže silný nástroj Legacy - značkování. Já jsem si rezervoval pro tyto účely značku 2 a 8.

1. krok: Nejprve si všechny osoby v databázi Legacy označím značkou 2. Pořídím si seznam neúplných manželství v TNG (např. přes následující report):
SELECT familyid, husband AS ŽenichID, marrdate, living, gedcom FROM tng_families WHERE husband="" OR wife="" ORDER BY CAST(SUBSTRING(familyID, 2) AS UNSIGNED)


2. krok: Podle výstupu z výše uvedeného reportu v TNG si ručně anebo s využitím funkce SVYHLEDAT podle ID ve spreadsheetu, označím všechny inkriminované muže v tblIR v Legacy značkou 8 a zbavím je značky 2.
Pozn.: Vyplatí se prověřit si nejprve, zda do reportu neúplných manželství nepronikla některá osoba neprávem (chyba v mých vlastních datech a pod.).

3. krok: Jakmile jsme se dostali až sem, máme vyhráno. V Legacy máme k dispozici naprosto všechny osoby, které by nás mohly zajímat a při exportu do souboru Gedcom zúžíme export z Legacy pouze na osoby se značkou 2.

4. krok: Když se nám podaří u některé osoby se značkou 8 objevit a doplnit jejich partnera, je zkompletována i původně neúplná rodina. Odznačíme u této osoby značku 8 a naopak ji označíme značkou 2. Tím jsme ji zahrnuli do exportu pro prezentaci v TNG.

Závěr: Naštěstí lze vyhovět rozporným požadavkům na prezentaci v TNG i na vedení "pracovní" databáze v Legacy, takže jsem své dilema vyřešil. Vadou na kráse prozatím je, že musím u nových osob přidávat značku č. 2. Bude to ještě potřebovat vytvořit akční dotaz, který u všech osob doplní značku 2 a u těch se značkou 8 značku 2 naopak zruší. To už by neměl být problém.
:|

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktika při organizaci databáze Legacy a TNG

Příspěvekod michal » 29 úno 2016 07:01

Nezkoušel jste porovnat výsledek vašeho postupu s výsledkem vyhledání osob s neznámým partnerem, což je standardní funkce Legacy (Hledat > Najít > Různé)?

Hledat_osoby_s_neznamym_partnerem.png
Hledat_osoby_s_neznamym_partnerem.png (34.02 KiB) Zobrazeno 12983 x


Výsledek vyhledání osob s neznámým partnerem lze pak následně zúžit použitím dalších vyhledávacích kritériií aplikovaných na výsledek původního vyhledání. A nakonec lze seznam osob přes funkci Tisk uložit do formátu csv a načíst třeba do Excelu.

Osobně si myslím, že vynechávat tyto osoby z prezentace je ochuzením. Já to tak nedělám. Všechny "neúplné" osoby opatřím odhadnutým datem narození, takže pro další hlubší bádání pak mám aspoň nějaké časové vodítko, což se mi ve velmi mnoha případech osvědčilo.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Taktika při organizaci databáze Legacy a TNG

Příspěvekod Falt » 19 srp 2016 23:28

Především jsem využil aplikaci Access a zavedl akční dotaz, který označí všechny osoby v databázi Legacy značkou 2. Druhý akční dotaz pak značku 2 zruší u těch osob, kde byla ručně připsána značka 8. Takže při exportu dat do Gedcomu zúžím výběr pouze na značku 2. Příprava k exportu je rychlá a snadná.
Jak bylo řečeno zavedl jsem systematické značkování tam, kde neznám bližší údaj o manželce (zpravidla je v matrice narození u potomků možné zjistit jméno otce, ale pouze křestní jméno matky).
Jaký je smysl tohoto počínání? Chtěl jsem se vyhnout v prezentaci na webu v TNG četnému výskytu manželství, kde by bylo uvedeno rodné příjmení manželky jako Xx (můj systém značení neznámého příjmení). V databázi Legacy však samozřejmě mám takové manželství podchyceno včetně badatelských poznámek (co již bylo prohledáno a kde by se mohlo pokračovat ve hledání). Po půlročním provozu hodnotím tenhle systém jednoznačně jako zdařilý a budu jej nadále využívat.
:D


Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů