Zadávání a zobrazení příjmení po sňatku

Jak zapisovat a evidovat data.
marek.prichystal
Příspěvky: 6
Registrován: 17 črc 2016 14:30

Zadávání a zobrazení příjmení po sňatku

Příspěvekod marek.prichystal » 25 črc 2016 11:45

Zdravím a měl bych otázku ohledně správné strategie zadávání jmen u žen po sňatku. Je správnou cestou jít přes alternativní jména? V podstatě jsem na ně odkázán, pokud edituji manželství, kde lze taktéž nastavit alternativní jméno. V nastavení i přímo u manželství je možnost generovat příjmení na kartě index nebo je negenerovat. Jde mi také o to, že bych chtěl na kartě Rodina a na seznamu vidět u manželky obě její příjmení. Vyvdané jako hlavní a příjmení za svobodna např. v závorce. Je zde nějaká možnost nebo pouze zapsat ručně u příjmení?

Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadávání a zobrazení příjmení po sňatku

Příspěvekod michal » 25 črc 2016 20:00

Řekl bych, že neexistuje jediná správná možnost, jak vést vyvdaná příjmení. Já používám pole Vyvdané příjmení na obrazovce "Informace k manželství". Zde mám nastavenu volbu "1-Nahradit manželčino příjmení...", čímž se mi zobrazí obsah polí Vyvdané příjmení a u manželky pak upravím příjmení na přechýlený tvar.
vyvdané_příjmení.png
vyvdané_příjmení.png (55.41 KiB) Zobrazeno 15232 x

Při tomto způsobu pak mohu používat zobrazení vyvdaných příjmeních ve funkcích, kde to Legacy umožňuje.

Chcete-li vidět obě příjmení manželky (rodné i vyvdané) u sebe, dosáhnete toho jedině tak, že to takto vyplníte do pole Příjmení u příslušné osoby. Tento tvar se vám pak ale zobrazí na všude, tj. na všech obrazovkách, ve všech reportech, schématech a grafech.

Standardně se v genealogii evidují osoby ženského pohlaví pod svými rodnými příjmeními.

marek.prichystal
Příspěvky: 6
Registrován: 17 črc 2016 14:30

Re: Zadávání a zobrazení příjmení po sňatku

Příspěvekod marek.prichystal » 25 črc 2016 20:19

Díky za odpověď. Též zatím používám vyvdané příjmení u Informací o manželství a budu tak používat i nadále. Přece jenom je to čistší řešení než psát ručně do kolonky příjmení. Nehledě na ovlivněné statistiky, reporty atd. Jen mi zatím není jasné, pokud tedy u Informací u manželství nastavím převzaté příjmení u osoby se mi toto jméno v alternativním jménech nezobrazí. Musím ho pak vytvořit ještě jednou na kartě dané osoby - pro možnost zobrazení převzatého jména. V programu FTB, ze kterého jsem přešel byla v nastavení možnost zobrazit vedle rodného příjmení i vyvdané. Byla to spíš jen taková kosmetická vlastnost a zajímalo mne, jestli jsem něco u Legacy nepřehlédnul.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadávání a zobrazení příjmení po sňatku

Příspěvekod Falt » 26 črc 2016 06:29

Pokud téma nebudeme komplikovat sňatky mezi stejnými pohlavími, pak Legacy umožňuje podchytit vyvdaná (i vyženěná) příjmení výše popsaným způsobem zcela jednoznačně. Na kartě Index pak postačí zaškrtnout volbu Vložit vyvdaná (vyženěná) jména. Obdobně postupuji i se Seznamem osob. Jak se rozeznají rodná a vyvdaná příjmení? Jednoduše. Ta vyvdaná mají před jméno vložen znak paragrafu §.
VyvdanaJmena.jpg
volba zobrazení vyvdaných příjmení
VyvdanaJmena.jpg (7.1 KiB) Zobrazeno 15221 x

Legacy tak nabízí silný nástroj k podchycení vícenásobných manželství, protože se každá změna příjmení může zobrazit v Indexu nebo na Seznamu osob. Pokud si uspořádáme Seznam osob podle RIN, vidíme krásně pod sebou všechna příjmení stejné osoby (mají shodný RIN).
Pozor při dodatečných úpravách křestního jména. Pouze na kartě Informace o manželství dokážeme provést následnou korekci křestního jména u vyvdaného (vyženěného) příjmení.
:|


Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů