Hledání vyvdaných příjmení

Jak vyhledávat informace, značky pro osoby a manželství, vytváření skupin.
747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Hledání vyvdaných příjmení

Příspěvekod 747 » 20 bře 2020 14:31

Rozhodl jsem se, že změním příjmení jednoho předka ze tvaru Pauzar na tvar Pausar. To jde v Legacy velice snadno pomocí funkce Hledat > Hledat a nahradit. Ale dál jsem si nevěděl rady, jak nahradit i tvar vyvdaného příjmení Pauzarová na Pausarová. Nakonec jsem na to šel hrubou silou. Vyhledal jsem všechny osoby s příjmením Pausar a vypsal si jejich RIN. Bylo jich jen 6. Pak jsem si je postupně našel, otevřel jejich Manželství a v poli Vyvdané příjmení manželky jsem zaměnil písmeno „z“ za „s“.

Ale nechce se mi věřit, že neexistuje lepší způsob.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledání vyvdaných příjmení

Příspěvekod michal » 21 bře 2020 11:14

Ruční oprava příjmení je samozřejmě vždy možná. Určitý problém může nastat, jedná-li se desítky či stovky záznamů. Jít na to ručně pak není úplně pohodlné.
Každé příjmení, které je do Legacy vloženo, ať už do pole Příjmení na obrazovce Informace o osobě, do pole Příjmení na obrazovce Přidání alternativního jména nebo pole Vyvdané příjení na obrazovce Informace k manželství se automaticky zapíše také do Seznamu příjmení. Seznam příjmení tedy obsahuje seznam unikátních tvarů všech příjmení v databázi:

Seznam_prijmeni.png
Seznam příjmení
Seznam_prijmeni.png (56.1 KiB) Zobrazeno 9439 x

Na obrazovce Seznamu příjmení zvolíme příjmení, které chceme změnit, opravíme na žádaný tvar a uložíme. Tato změna se následně promítne do všech polí, kde bylo původní příjmení použito, tedy i do pole Vyvdané příjmení.

Seznam_prijmeni-oprava.png
Seznam příjmení - oprava
Seznam_prijmeni-oprava.png (47.33 KiB) Zobrazeno 9439 x

747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Re: Hledání vyvdaných příjmení

Příspěvekod 747 » 21 bře 2020 11:45

SUPER. O téhle možnosti jsem neměl ponětí, takže děkuji, že jsem odhalil, pro mne nový, další nástroj v Legacy. Musím si Seznam příjmení vyzkoušet, v čem ještě by mi mohl být prospěšný, kromě úprav vyvdaných příjmení. :D

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledání vyvdaných příjmení

Příspěvekod michal » 21 bře 2020 18:18

V čem by mohl být prospěšný? Je to seznam všech výrazů použitých v polích Příjmení ve vaší databázi. Můžete podle něj čas od času zkontrolovat třeba překlepy. Případně je to jedna z dalších programových možností, jak pro nějakou další akci vybrat všechny osoby používající konkrétní příjmení.


Zpět na “Hledání, značky a skupiny”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů