Příbuzenské vztahy

Jak zapisovat a evidovat data.
747
Příspěvky: 38
Registrován: 09 črc 2015 13:28

Příbuzenské vztahy

Příspěvekod 747 » 19 lis 2018 14:15

Všiml jsem si, že ne každá manželka pradědečka je označena jako prababička. Občas je označena „jen“ jako manželka pradědečka. Nejprve mne to zarazilo, ale pak jsem vypozoroval, že se to děje tehdy, když taková manželka nemá zapsány děti a na kartě Potomci nemá žádné potomky uvedeny. Zatímco manželka, která děti zapsány má, je označena jako prababička.

Pokud bylo moje pozorování správné, pak je Legacy hodně chytrý program.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 731
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Příbuzenské vztahy

Příspěvekod michal » 20 lis 2018 08:42

Pro správnou aplikaci a vypovídací schopnost výrazů pro příbuzenské vztahy je třeba mít na paměti několik zásad:
1) Po zapsání nové osoby do Legacy je u této osoby zobrazen "nějaký" příbuzenský vztah k výchozí osobě. Pokud chci, aby výraz pro příbuzenský vztah odpovídal tomu, jak je v Legacy nastaven algoritmus výpočtu vazeb mezi jednotlivými spřízněnými osobami, musím vždy znovu spustit Nástroje>Nástroje databáze>Příbuzenské vztahy, čímž se zaktualizují výrazy příbuzenských vztahů směrem k výchozí osobě i pro nově zapsané osoby či nově vytvořené vztahy.
2) Výrazy dědeček, babička, strýc, teta jsou v Legacy používány výhradně pro osoby pokrevně spřízněné. Znamená to tedy např.
- rodiče mého otce jsou označeny jako můj děda a moje babička. Druhá manželka mého dědy je vždy označena jako manželka dědy.
- bratr mého otce je vždy označen jako můj strýc. Jeho manželka je vždy označena jako manželka strýce.
- sestra mého otce je vždy označena jako moje teta. Její manžel je vždy označen jako manžel tety.
3) Algoritmus, podle kterého jsou výrazy příbuzenských vztahů počítány, je znázorněn v Reporty>Prázdná schémata>Centrum formulářů>schémata příbuzenských vztahů>Czech.


Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti