Jak přenést data z FTB do Legacy

Pokud jste narazili na nějaké nejasnosti při práci s Legacy, popište problém zde. A zde také můžete odpovídat a poradit.
Falt
Příspěvky: 353
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak přenést data z FTB do Legacy

Příspěvekod Falt » 11 zář 2016 20:08

Vzhledem k četným dotazům, jak by bylo možné přejít k Legacy s daty, dosud ukládanými v programu společnosti My Heritage, který je znám pod názvem Family Tree Builder, byl zpracován tento příspěvek, který prezentuje metodu migrace dat z FTB do Legacy.
FTB je nabízen dokonce i jako desktopová verze a ve zjednodušené podobě je volně k dispozici.
Gedcom
Vlastní migrace dat musí proběhnout prostřednictvím speciálního souboru Gedcom. Co to je?
GEDCOM (zkratka z anglického GEnealogical Data COMmunication) je standard pro výměnu genealogických dat mezi různými genealogickými programy.
V FTB zadáme export dat do formátu Gedcom. V menu Soubor | Export GEDCOM. Následuje výběr pod jakým názvem a kam vytvořený soubor uložit a co v něm chceme mít. Ukázka:
export-GEDCOM.png
Výbšr obsahu při exportu do gedcomu
export-GEDCOM.png (30.38 KiB) Zobrazeno 6825 x

Protože FTB zobrazuje data ve znakové sadě UTF, zatímco Legacy v sadě ANSI, musíme před importem do Legacy převést získaný soubor Gedcom z UTF na ANSI. Jak? Otevřete vyexportovaný Gedcom v Poznámkovém bloku, dejte Uložit jako a v políčku Kódování vyberte ANSI místo nabízeného UTF-8. Soubor uložte pod jiným jménem a následný import do Legacy proběhne se správnou češtinou.
import.png
Volba importu souboru gedcom do Legacy
import.png (19.91 KiB) Zobrazeno 6825 x

Při zadávání podmínek importu budete vyzváni k volbě názvu nového souboru Legacy, kam se uloží migrovaná data z FTB.
Základní údaje o osobě
FTB umožňuje u osoby rozlišovat základní údaje, které se neliší (až na několik výjimek) od pravidel v Legacy. Datum a jeho zobrazení po migraci dat lze v Legacy nastavit podle vlastního vkusu volbou Možnosti | Nastavení 5. Datum. Pro datum lze doporučit volbu číselného formátu.
datum.png
Nastavení formátu v poli Datum
datum.png (24.77 KiB) Zobrazeno 6825 x

Svatba a vyvdaná (vyženěná) příjmení
FTB pracuje s vyvdanými příjmeními s opačnou logikou než Legacy. FTB zobrazuje poslední (aktuální) příjmení a „tají“ rodné příjmení vdané ženy. Legacy bere za základ rodná příjmení a vyvdaná příjmení zobrazuje v chronologickém pořadí především na kartě Index. Bližší podrobnosti viz http://legacyczech.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=414 Při migraci dat přes Gedcom se do Legacy přenesou rodná příjmení vdaných žen, zatímco vyvdaná příjmení se kupodivu nepřenesou vůbec a musejí se doplnit.
Fakta ze života (události)
Pokud jsou fakta ze života uložena v FTB na kartě Údaje (obdobně jako v Legacy), přenesou se do Legacy velmi přesně a zobrazí se správně jako události. Názvy událostí lze následně v Legacy upravit a sjednotit.
Poznámky k osobám a událostem
Oproti Legacy má FTB volnější pravidla pro organizaci zápisů poznámek, citací a dalších skutečností. Legacy má všechny tyto údaje „zaškatulkované“ a stojí za to, mám-li si vypůjčit zahrádkářský obrat, POSTUPNĚ všechny nepřesnosti, které FTB toleruje, “vyplet“ a zápisy uspořádat tak, aby se s daty v databázi mohlo efektivně pracovat (organizace dat v databázi Legacy má své zákonitosti a ukládání dat není na libovůli uživatele, pokud chce využívat všechny nástroje Legacy).
Občas může migrací nastat narušení češtiny. Např. poznámka k místu narození v FTB
pozn_FTB.png
Poznámka v FTB
pozn_FTB.png (8.56 KiB) Zobrazeno 6825 x

Po načtení do Legacy se mohou objevit v zápise HTML tagy a narušená čeština:
HTML_code.png
Odstranění tagů HTML v Legacy + narušená čeština poznámky
HTML_code.png (15.82 KiB) Zobrazeno 6825 x

Odstranit HTML tagy lze snadno volbou Odstranit HTML, narušenou češtinu musíme odstranit ručně.
Prameny
Systém práce s prameny je v obou programech podobný, takže migrací dat nenastává zásadní problém.
Citace pramenů
Pokud jsou citace pramenů do FTB vloženy logicky – viz obrázek:
CitacePramene.png
Citace pramene v FTB, která nečiní problémy
CitacePramene.png (17.21 KiB) Zobrazeno 6825 x

budou převedeny do Legacy úplně a správně - viz obrázek jak to pak vypadá v Legacy:
citace-Legacy.png
Citace pramene v Legacy - stejná ukázka jako v FTB
citace-Legacy.png (18.58 KiB) Zobrazeno 6825 x

Místa
Převedení míst do Legacy může být oříšek, pokud jste v FTB zneužívali možnosti zapisovat místa volným způsobem (např. obec Čermná se může v FTB objevit jako Čermná, Dolní Čermná, Čermná, Česko, ale klidně i Čermná č. 330). V případě nesystematického zápisu míst v FTB nastane dosti rozsáhlá následné práce v Legacy při nápravě. Ale postup není složitý.
Fotografie
Fotografie, přiřazené k jednotlivým osobám, zůstanou i v Legacy správně přiřazeny.
Závěr
Popsané postupy nepokrývají veškeré myslitelné situace, ale pokud byl v ukládání dat do FTB jednotný systém, najde se vždy správné řešení pro úspěšnou migraci dat do Legacy. Krajní možností je individuální překopírování ojedinělých zápisu z FTB na správné místo v Legacy. Anebo problém popište zde na našem fóru a budeme hledat společnými silami variantu jak na to.
:roll:
Naposledy upravil(a) Falt dne 14 zář 2016 15:44, celkem upraveno 1 x.

even
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2015 12:05

Re: Jak přenést data z FTB do Legacy - doplněk

Příspěvekod even » 13 zář 2016 15:20

Protože FTB zobrazuje data ve znakové sadě UTF, zatímco Legacy v sadě ANSI, musíme před importem do Legacy převést získaný soubor Gedcom z UTF na ANSI. Jak? Otevřete vyexportovaný Gedcom v Poznámkovém bloku, dejte Uložit jako a v políčku Kódování vyberte ANSI místo nabízeného UTF-8. Soubor uložte pod jiným jménem a následný import do Legacy proběhne se správnou češtinou.


Používám export/import oběma směry, protože se mi líbí oba programy, každý je pro mou práci něčím jedinečný.
Já už nějakou dobu nemusím přeformátovávat (kvůli češtině) export/import GEDCOMu kódování v editoru. Myslím, že je to nastavením:
http://www.volani-rodu.unas.cz/sova/mh-minikurz/navod-mh/kodovani.jpg

FTB pracuje s vyvdanými příjmeními s opačnou logikou než Legacy. FTB zobrazuje poslední (aktuální) příjmení a „tají“ rodné příjmení vdané ženy. Legacy bere za základ rodná příjmení a vyvdaná příjmení zobrazuje v chronologickém pořadí především na kartě Index. Bližší podrobnosti viz viewtopic.php?f=9&t=414 Při migraci dat přes Gedcom se do Legacy přenesou rodná příjmení vdaných žen, zatímco vyvdaná příjmení se kupodivu nepřenesou vůbec a musejí se doplnit.


Příjmení vdaných jmen FTB umí zobrazit v různých tvarech podle toho, jak si to nastaví uživatel. Nastavení se pak odrazí i v reportech (diagramy, výpisy) z FTB, (vyjma uživatelských výpisů při exportu do excelu). Domnívám se tedy, že zádrhel při export/import příjmení vdaných žen je u Legacy (FTB tohle zvládá). Legacy pravděpodobně importuje příjmení vdaných žen podle toho, jaké je nastavení zobrazení v FTB před exportem GEDCOMu.
http://www.volani-rodu.unas.cz/sova/mh-minikurz/navod-mh/nast-prijm-vdanych-zen.jpg

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 597
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přenést data z FTB do Legacy

Příspěvekod michal » 13 zář 2016 16:23

Já už nějakou dobu nemusím přeformátovávat (kvůli češtině) export/import GEDCOMu kódování v editoru. Myslím, že je to nastavením:
http://www.volani-rodu.unas.cz/sova/mh- ... dovani.jpg

Obávám se, že zde máte pravdu jen z poloviny. Vaše vykopírované obrazovky se týkají importu souboru GEDCOM do Family Tree Builder. Při nastavení autodetekce kódování je skutečně jedno, v jakém kódování je uložen importovaný soubor GEDCOM. V případě exportu z Family Tree Builderu možnost nastavení kódování výsledného souboru GEDCOM chybí nebo jsem jej ve FTB zatím nikde neobjevil. Vyexportovaný soubor GEDCOM je vždy v kódování UTF-8 a před importem do Legacy je nutno jej nějakým způsobem překódovat. Nepodařilo se mi dosud prokázat úspěšný import souboru GEDCOM s vynecháním uvedené nepříjemné akce překódování.

Legacy pravděpodobně importuje příjmení vdaných žen podle toho, jaké je nastavení zobrazení v FTB před exportem GEDCOMu.

Vyvdané příjmení není vůbec součástí standardních tagů GEDCOM 5.5. Struktura GEDCOMu 5.5 s vyvdaným příjmením vůbec nepočítá. Genealogické programy si tedy v tomto případě pomahají každý po svém. Family Tree Builder používá ve svém GEDCOMu pro vyvdané příjmení svůj vlastní tag _MARNM a vkládá jej do sekce dané osoby. Legacy tento tag neumí ze souboru GEDCOM naimportovat. Legacy používá při exportu vyvdaného příjmení tag _MARRNAME, tedy také svůj vlastní tag, a vkládá jej do sekce Rodina. Tento tag Family Tree Builder ze souboru GEDCOM vytvořeného v Legacy též neumí naimportovat. Tedy dva různé tagy a navíc v různých sekcích GEDCOMu. Nelze si tedy pomoci ani prostou náhradou textu _MARRNAME za _MARNM či opačně (v textovém editoru). Co se vyvdaného příjmení týče, vzájemně jsou prostě soubory GEDCOM z programů Legacy a Family Tree Builder nekompatibilní. Není to ojedinělá situace. Každý genealogický program obvykle používá své vlastní GEDCOM tagy a není program, nebo o něm alespoň nevím, který by uměl naimportovat všechny GEDCOM tagy, které ve světě genealogického software existují.

Falt
Příspěvky: 353
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Vyvdaná příjmení

Příspěvekod Falt » 13 zář 2016 22:38

Máte pravdu. Nastavení ve FTB ovlivňuje výsledek migrace. Pokud je na prvním místě (anebo pouze) zobrazováno ve FTB rodné příjmení, přenese se přes Gedcom do Legacy rodné příjmení. Pokud je naopak na prvním místě nastaveno (anebo pouze) vyvdané příjmení, přenese se vyvdané příjmení. To druhé se nikdy nepřenese a musí se doplnit po migraci dat ručně. Škoda, je to chyba FTB, tady rada neexistuje, leda před exportem do Gedcomu přidat to druhé příjmení do poznámky k manželství. Bohužel se však tato poznámka pak zobrazí v Legacy s HTML tagy a s chybnou češtinou (viz výše obrázek k Poznámce)
:D

even
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2015 12:05

Re: Jak přenést data z FTB do Legacy

Příspěvekod even » 14 zář 2016 10:20

Dobrý den. Děkuji Vám oběma za reakci.
Shrnuto očima uživatele (programování neovládám):
Export/import GEDCOMu mezi FTB a Legacy je možný bez zásadních problémů. Uživatel se ale (zatím???) musí smířit s tím že:
☻U FTB jsou možnosti jmen a příjmení plně vyhovující, (skutečně nic „netají“☺), zobrazují se podle toho, jak si to jako uživatel nastavím. U FTB lze nastavit alespoň v importu autodetekce kódování GEDCOMu.
☻V Legacy (zatím???) nejde vyhovujícně ☺ nastavit různé zobrazování manželských příjmení. U Legacy uživatel nemůže v nastavení ani přímo při exportu/importu ovlivnit autodetekci kódování GEDCOMu.
=====================================================================================================
Kdybych zakládala novou databázi v Legacy, patrně bych využila pro přepínání mezi variantami zobrazení příjmení funkci „alternativní jména“ - ta se mimochodem exportují i z FTB. Aby to ale fungovalo při exportu z FTB na vyvdaná příjmení, musela by být manželská příjmení v FTB zapsaná ještě jednou jako alternativní rodná. To je pro mě při rozsahu mé dosavadní databáze neefektivní – jsou to tisíce jmen.
Legacy a FTB jsou dva nejpropracovanější programy mezi těmi, které často prakticky používám ke své rodopisné práci (netestuji pouze jejich možnosti). Pro mě jako fanouška obou programů je stěžejní, že mi to s nimi funguje aspoň tak, jak jsem už výše popsala. A kdybych měla možnost ovlivnit programátory, poprosila bych u Legacy, aby přidali do globálního nastavení Legacy možnosti nastavit si:
    1. Autodetekci kódování při importu i exportu GEDCOM.
    2. Možnost zobrazovat příjmení podle vlastní volby, ve všech čtyřech variantách (na hlavní kartě osoby a následně v reportech) jako je to možné u FTB nebo alespoň možnost přepínat mezi hlavním příjmením, manželskými a alternativními příjmeními osob hromadně (pokud se tedy nepletu v tom, že přepínat mezi hlavním a alternativním lze jen individuálně v dialogu konkrétního alternativního příjmení.)

Ať se Vám dílo daří a pěkný den ☺.

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 597
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak přenést data z FTB do Legacy

Příspěvekod michal » 14 zář 2016 21:29

Já také nejsem programátor, jsem jen lehce poučený uživatel a tak bych k tomu poznamenal už jen toto:

Export/import GEDCOMu
Pokud nutnost překódovat soubor GEDCOMu vzniklý z FTB před jeho importem do Legacy nepovažujeme za zásadní problém, pak ano, export/import je možný bez zásadních problémů. Americkým programátorům, pokud tak někdo již neučinil přede mnou, pošlu návrh na zavedení autodetekce souboru GEDCOM před jeho importem do Legacy (před exportem není co detekovat, uživatel by měl programu sdělit sám, v jakém kódování má být výsledný soubor GEDCOMu).

Vyvdaná příjmení
Myslím si, že Legacy ve vztahu k vyvdaným příjmením též nic netají. FTB má velmi propracované nastavení zobrazování vyvdaných příjmení. Souvisí to také trochu s jinou filozofií evidence vyvdaných příjmení v obou programech. Ve FTB je vyvdané příjmení evidováno u dané osoby a to vždy jen jedno. V Legacy je vyvdané příjmení evidováno u manželství, takže byla-li osoba (žena) víckrát vdaná, Legacy eviduje všechna její vyvdaná příjmení. V tomto případě se zřejmě programátoři zdráhají v seznamech osob uvádět za rodným příjmením ženy též její vyvdané příjmení, protože které? V některých seznamech se objevuje zobrazení osob s vyvdaným příjmením, ale vždy jako další osoba, po jejímž prokliknutí se zobrazí detailní údaje stejné osoby jako osoby s rodným příjmením. Vyvdané příimení lze také tisknout v různých reportech a exportuje se do souboru GEDCOM. Takže si opravdu nemyslím, že Legacy něco ohledně vyvdaných příjemení zatajuje.
A úplně nakonec uvedu svůj vlastní názor: myslím si, že jsou v genealogii mnohem důležitější informace než vyvdaná příjmení. :)

even
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2015 12:05

Re: Jak přenést data z FTB do Legacy

Příspěvekod even » 15 zář 2016 12:32

Jdu si to nastudovat :lol:


Zpět na “Otázky a odpovědi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů