Jak přidávat sídla včetně souřadnic, když nefungují mapy

Jak zapisovat a evidovat data.
Falt
Příspěvky: 299
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak přidávat sídla včetně souřadnic, když nefungují mapy

Příspěvekod Falt » 10 lis 2017 15:07

Mapy budou jistě zprovozněny v nedaleké době, takže ti statečnější si mohou počkat a prozatím tuto úlohu neřešit. Nicméně odkládat nic nemusíme. Jako nejvhodnější nástroj se mi ukázala aplikace mapy.cz. Dobře se v mapě hledá a GPS souřadnice jsou hned po ruce. Ukažme si celý postup na příkladu.
Potřebujeme zapsat obec Chleny z okresu Rychnov nad Kněžnou. Nejprve si založíme obec pod názvem Chleny. Potom si otevřeme v Legacy volbu Zobrazit | Základní seznamy | Sídlo. V přehledu sídel si najdeme Chleny a zvolíme volbu Upravit. Otevře se toto dialogové okno:

Pridat_Upravit_misto.gif
Přidání sídla do seznamu
Pridat_Upravit_misto.gif (19.76 KiB) Zobrazeno 1796 x

Můžeme doplnit předložku „v obci“ ale určitě doplníme okres, kraj a ČR. Krátký název ponecháme beze změny „Chleny“. Na řadě je vyplnění zeměpisné šířky a délky. Zeměpisná šířka a délka musí být ve formě stupňů, minut a sekund. Stupně musí být mezi 0 a 90, jedná-li se o zeměpisnou šířku, a mezi 0 a 180, jedná-li se o zeměpisnou délku. Minuty a sekundy musí být mezi 0 a 59. Sekundy mohou mít až tři desetinná místa, např. 0500440,649.
V aplikaci mapy.cz si zjistíme údaje o zeměpisné šířce a délce v decimálním formátu, který si v Legacy snadno převedeme na stupně. Postup:
1. Na mapě si najdeme obec Chleny a vyznačíme si vlastní bod – viz přiložený obrázek:
Chleny_GPS.gif
Souřadnice zeměpisné šířky a délky
Chleny_GPS.gif (36.2 KiB) Zobrazeno 1796 x

2. V pravé části jsou k dispozici GPS souřadnice vlastního bodu, ale v různém formátu. Pomocí zdvojené šipky napravo od okénka se souřadnicemi přepínáme mezi jednotlivými formáty. Desetinný formát má v našich zeměpisných podmínkách tvar 50.0779583N, 16.2435308E
3. V Legacy si otevřeme převodník mezi formáty a otevře se následující dialogové okno:
Prevod_GPS.gif
V Legacy převedeme GPS souřadnice na stupně
Prevod_GPS.gif (24.59 KiB) Zobrazeno 1796 x

4. Do horní části vložíme postupně získaný údaj pro zeměpisnou šířku i délku. Po stisku tlačítka Převést obdržíme výsledek ve stupních (v příkladu pro šířku bude výsledek 0500440,649). Výsledek vložíme do pole pro zeměpisnou šířku a zopakujeme postup pro zeměpisnou délku.

Postup jen vypadá složitě, ale jde to velice rychle. Aplikace mapy.cz má ještě jednu specifickou výhodu. Občas narazíme na obec, která již na mapě není. Pomůže nám přibližný odhad místa, kde by se měla obec druhdy vyskytovat. Pak stačí najet do tohoto místa a přepnout si mapu na historickou. Jako příklad uvedu obec Stráňka, o které lze zjistit v přehledu matrik, že byla součástí obce Polánky. Jestliže si najdu obec Polánky a změním mapu na mapu z 19. století, je zaniklá obec Stráňka na světě!

stoleti_19.gif
Historická mapa z 19. století
stoleti_19.gif (159.63 KiB) Zobrazeno 1796 x

V Legacy je k tématice k dispozici velice podrobná a kvalitní nápověda.
:idea:

Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů