Jak jsem se pral s přezdívkami, příponami a alias

Příspěvky či dotazy, které se nehodí do žádného jiného vlákna...
Falt
Příspěvky: 353
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Jak jsem se pral s přezdívkami, příponami a alias

Příspěvekod Falt » 19 kvě 2019 09:46

Přípony
Během pátrání po předcích jsem narazil na nevšední rodinu. Otec ovdověl a vzal si mladou děvečku, která byla stejně stará jako jeho syn. Brzy zemřel a hospodářství převzal dospělý syn. Ten si vybral za svou životní družku ovdovělou macechu a založili novou rodinu (manželství nebylo povoleno). Protože se otec i syn jmenovali křestním jménem i příjmením shodně, bylo nutné syna od otce vhodně odlišit, aby nedocházelo k omylům. Legacy nabízí Titul za, který se do Gedcomu přenáší jako tag NSFX. Tenhle tag převezme bez problémů TNG a zobrazí na osobní stránce v řádku Přípona. Takže tady nevzniká žádný problém.

titul_za.jpg
zápis přípony v Legacy
titul_za.jpg (36.3 KiB) Zobrazeno 857 x

Přezdívky
Legacy reálně nezná pojem přezdívka. Namísto toho nabízí Alternativní jména. Okno k založení Alternativních jmen vypadá takto:

alt_jmena.jpg
okno pro vložení alternativního jména
alt_jmena.jpg (76.01 KiB) Zobrazeno 857 x

Nápověda k Legacy pod heslem Alternativní jména říká:
Často zjistíte, že se jméno osoby objevuje v různých podobách. Buď se v různých pramenech liší jednotlivé hlásky nebo může být jméno zcela odlišné. Občas se jména změnila, když se osoba přistěhovala do nové země. Někdy byla jména chybně zaznamenána kvůli nedorozumění nebo špatnému přepisu. Někdo může mít různá jména během života, různé přezdívky. Všechna tato jména by měla být zaznamenána, protože nikdy nevíte, s jakým tvarem se setkáte v nových pramenech.

Obdobný popis je i v manuálu k Legacy, pouze v AJ.

Legacy si ukládá alternativní jména do tabulky tblNX do pole Surname (k příjmení) anebo GivenName (ke křestnímu jménu). Alternativní jména však nelze přenést do Gedcomu jako přezdívku.

Naštěstí dovede Legacy zaznamenat a exportovat i přezdívky, pokud využijeme následující fintu: Při vyplňování Informace o osobě zapíšeme přezdívku v uvozovkách hned za křestní jméno. Tím se dostane do Gedcomu pod tagem NICK a převezme ji a zobrazí TNG v řádku Přezdívka.

nickname.jpg
zobrazení přezdívky na osobní stránce
nickname.jpg (27.31 KiB) Zobrazeno 857 x


Alias
Je známý jako (anglicky AKA = Also Known As), alias, vulgo čili synonymum příjmení, není v Legacy podporováno. Takže je to zase nutné obejít fíglem. Založíme si vlastní událost, kterou nazveme _AKA (Legacy má tento tag ve svém rejstříku exportu do gedcomu). U této vlastní události nám úplně postačí pole Popis. Do tohoto pole vypíšeme text synonyma příjmení (např. Shýbal). Nyní se již do gedcomu dostanou dva důležité řádky:
_aka.jpg
záznam alias v Gedcomu
_aka.jpg (5.53 KiB) Zobrazeno 853 x

A nyní musíme vytvořit protipól v TNG. Založíme si vlastní událost pod tagem EVEN a Textem _AKA. Vymyslíme si jak se má tato událost zobrazit - v našem příkladu "vulgo".
tng_aka.jpg
vlastní událost _AKA v TNG
tng_aka.jpg (62.76 KiB) Zobrazeno 853 x

A nyní se na stránce osoby objeví řádek s názvem vulgo ve které bude vypsán text alias.
Výsledek:

vulgo.jpg
konečná podoba v TNG
vulgo.jpg (17.95 KiB) Zobrazeno 853 x

;)

Zpět na “Různé”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů